Filmu o rodzinie Ulmów nie będzie, bo projekt nie spodobał się ekspertom

rodzina-ulmow.jpg

**Dolnośląski parlamentarzysta Jacek Świat z Prawa i Sprawiedliwość wystosował pismo do dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej domagając się wyjaśnień w sprawie odmowy dofinansowania filmu dokumentalnego „Ulmowie – Rok Sprawiedliwych”. Chodziło o kwotę 150 tys. zł. PISF wyjaśnia, że projekt filmowy nie spodobał się komisji eksperckiej.**

Według posła o rodzinie Ulmów powinni dowiedzieć się widzowie na całym świecie, szczególnie teraz, „gdy i w Niemczech i w Rosji z wielką intensywnością prowadzona jest polityka historyczna zmierzająca do rewizji obrazu dziejów, z próbą obarczenia Polski i Polaków współodpowiedzialnością za zbrodnie totalitaryzmów”.

>-Informacja o odmowie dofinansowania była dla dużej części środowiska kulturalnego prawdziwym szokiem. Historia rodziny Ulmów jest jednym z najbardziej heroicznych i tragicznych epizodów II wojny światowej. Tę historię powinno poznać jak najszersze grono naszych rodaków, a zwłaszcza młodzieży – napisał Jacek Świat do dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

PISF odpowiada, że projekt filmu po prostu nie spodobał się komisji eksperckiej. W jej skład weszli: Marek Drążewski (lider), Edyta Wróblewska i Jan Mogilnicki. 

>-Komisja ekspercka pierwszego etapu kierowana przez Marka Drążewskiego po dyskusji i dokonaniu oceny artystycznej oraz zapoznaniu się z oceną ekonomiczną projektu (adekwatność budżetu do założeń produkcyjnych i artystycznych filmu) nie rekomendowała go do drugiego etapu oceny eksperckiej – odpowiedział posłowi Jerzy Bart z Instytutu.  

Dodajmy, że producent IST Film Production, złożył wniosek o dofinansowanie filmu „Ulmowie – Rok Sprawiedliwych” w kwocie 150 tys. zł, co stanowiło mniej niż połowę deklarowanego budżetu.

Przypomnijmy – Józefa i Wiktorię Ulmów rozstrzelano za ukrywanie Żydów 24 marca 1944 r. w Markowej na Podkarpaciu. Wiktoria Ulma była w ostatnim miesiącu ciąży i zaczęła rodzić w trakcie egzekucji. Zamordowano także sześcioro dzieci Ulmów, z których najstarsze miało 8 lat i ośmioro ukrywanych przez rodzinę Żydów z rodzin Szallów i Goldmanów. Mord przeprowadził żandarm Józef Kokot, urodzony w Czechach volksdeutch. Obecnie trwa proces beatyfikacyjny Ulmów.

 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ