Obchody jubileuszu 1050 rocznicy Chrztu Polski [ZDJĘCIA]

rocznica ch6.jpg

 

Uroczystą Mszą św. na stadionie INEA w Poznaniu zakończyły się 16 kwietnia uroczystości 1050-lecia Chrztu Polski.

Kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów z całego kraju przybywało już od wczesnego rana. Trzy godziny przed Mszą, która rozpoczęła się o godz. 14.00, zebrani na trybunach i murawie mogli zobaczyć różnorodny program artystyczny i duchowy. Spotkanie prowadził Radosław Pazura z małżonką. Duchowni 7 kościołów odmówili wspólną ekumeniczną modlitwę, wysłuchano świadectwa wiary lidera „Arki Noego” Roberta Friedricha, odbyły się wspólne śpiewy i tańce.

Cały czas uroczystość uświetniał też chór złożony z 1050 osób, orkiestra i zespoły młodzieżowe. Były też monumentalne pokazy, jak np. przejście z ogromnymi portretami świętych. Kiedy tylko zaczęła się Msza św., natychmiast spadł obfity deszcz. Od razu niebo dało znak, że to prawdziwie chrzcielne święto. Motyw chrztu był obecny, nie tylko w homilii, nie tylko w odnowieniu przyrzeczeń chrzcielnych, ale również w ceremonii chrztu dwóch młodych kobiet. W liturgii uczestniczył kard. Pietro Parolina, polski Episkopat, Nuncjusz Apostolski w Polsce, członkowie rządu, parlamentarzyści oraz delegacje Episkopatów Europy przybyłe z tej okazji do Poznania.

W swojej homilii legat papieża Franciszka zachęcał uczestników świętowania do ponownego odkrycia korzeni wiary. Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej przestrzegł Polaków, aby nigdy nie traktowali niczego jako osiągniętego raz na zawsze. „Każde pokolenie jest wezwane do przyswojenia sobie w sposób autentyczny i oryginalny tradycji i wartości, jakie zostały jemu przekazane, sprawiając, aby otrzymany dar zaowocował na nowo w jego epoce i w nowych okolicznościach”.

Podkreślił, że Polska była zawsze wierna swemu chrztowi, nawet w najsmutniejszych i najciemniejszych chwilach a silna wiara umocniła nadzieję i moc ducha, broniąc Polaków i „zachowując oraz dając zdolność bycia cierpliwymi i wytrwałymi, w ufnym oczekiwaniu Bożej interwencji, która za wstawiennictwem Matki Bożej Częstochowskiej zawsze przybywała na czas”. Legat papieski wezwał Polaków do dziękczynienia Bogu za cenne dary: wiary, pokoju i stabilności granic, świętych biskupów i męczenników Wojciecha i Stanisława, św. Maksymiliana Marię Kolbego, św. Faustynę Kowalską oraz św. Jana Pawła II. Abp Gądecki długo dziękował wszystkim przybyłym z kraju pielgrzymom i osobom zaangażowanym w organizację uroczystości.

jhghh

 

jw

Foto Janusz Wolniak

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ