W przeddzień Katastrofy Smoleńskiej, w sobotę 9 kwietnia, na ul. Świdnickiej we Wrocławiu ustawiło się kilkadziesiąt osób z 96 portretami poległych w Smoleńsku. Niesprzyjająca deszczowa pogoda i przejmujący chłód nie przeszkodziły ochotnikom (w różnym wieku) oddać hołdu ofiarom. Pojawili się między innymi żołnierze, harcerze, młodzi i starsi Wrocławianie, którzy zaoferowali swoją pomoc, by przypomnieć przechodniom sylwetki członków polskiej delegacji, która wyruszyła 10 kwietnia 2010 roku na obchody 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej.
Warto zaznaczyć, że to jedyna tego rodzaju galeria w Polsce. O wydarzeniu wspomniano nawet w głównym wydaniu „Teleexpresu”
Jeden z organizatorów, Stanisław Kamykowski, mówił:
– Galeria Pamięci to wydarzenie, dzięki któremu przywracamy pamięć o tych, którzy funkcjonowali w przestrzeni publicznej i służyli Polsce. 96 portretów pozwala nam upamiętnić wszystkie ofiary katastrofy, bez względu na jakiekolwiek podziały polityczne. Zaangażowanych w Galerię Pamięci łączy wspólne poczucie, że polegli zasługują na naszą pamięć, a ich losy splotły się nierozerwalnie 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku.
Główny pomysłodawca wystawy, Radosław Rozpędowski, podkreślał:
– Chcieliśmy przypomnieć, że 10 kwietnia 6 lat temu, 96 osób, które zginęły w katastrofie smoleńskiej, służyły państwu polskiemu. Przechodnie, którzy chcieli dowiedzieć się czegoś na temat poszczególnych osób, mogli podejść do uczestników Galerii i otrzymać odpowiedzi na swoje pytania.
Kolejna Galeria Pamięci już na najbliższych obchodach Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej.