Turcja dąży do członkostwa w Unii Europejskiej

the-flag-of-the-800859_960_720.jpg

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział w poniedziałek, że jego kraj dąży do członkostwa w Unii Europejskiej. Jest to strategiczny cel Ankary. Turecki prezydent ma nadzieję, że umowa ws. wiz będzie krokiem na drodze do akcesji. Erdogan wydał pisemne oświadczenie w tej sprawie.

Zniesienie wiz przez UE dla obywateli Turcji jest elementem porozumienia ws. uchodźców. Chodzi o odsyłanie do Turcji migrantów, którzy w sposób nielegalny przedostali się na teren europejskiej wspólnoty. UE postawiła Turcji warunki – musi zmienić swoje prawo antyterrorystyczne. W środę Komisja Europejska oświadczyła, że wizy mogłyby zostać zniesione, jeśli Turcja do końca czerwca zliberalizuje przepisy.

W piątek Erdogan odrzucił tę propozycję. Zdaniem tureckiego przywódcy postawa UE wobec terroryzmu powinna być bardziej zdecydowana.

Według obowiązujących w Turcji przepisów definicja terroryzmu jest szeroka. Obrońcy praw człowieka uważają, że umożliwia władzy represjonowanie przeciwników politycznych oraz dziennikarzy. UE domaga się zawężenia tej definicji. Łącznie Turcja nie spełnia jak dotąd 5 z 72 kryteriów unijnych, które są konieczne do zniesienia wiz.

Foto: domena publiczna
źródło: online.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ