Wrocław: Coraz więcej biur we Wrocławiu

biuro 2.jpg

Według raportu JLL- firmy doradczej zajmującej się nieruchomościami, popyt na nowoczesne biura w stolicy Dolnego Śląska jest cały czas duży.

 – Wrocław to jedna z kluczowych lokalizacji w Polsce pod projekty z sektora nowoczesnych usług dla biznesu – twierdzi Katarzyna Krokosińska, szefowa wrocławskiego oddziału firmy JLL. – Z danych ABSL (Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych) wynika, że w mieście działa 111 centrów usług dla biznesu zatrudniających ponad 34 tys. osób. Swoje centra usług mają tu międzynarodowe marki, takie jak BNY Mellon, Credit Suisse, EY, IBM, HP, Nokia i wiele innych. Miasto nieustająco przyciąga nowe inwestycje, czego przykładem są 3M, DataArt, Ocado Technology, Red Embedded, Ryanair czy UBS. Wejścia nowych marek i rozwój firm już działających we Wrocławiu przekładają się na dynamiczny wzrost sektora biurowego.  

W pierwszym półroczu 2016 wynajęto we Wrocławiu 52,5 tys. mkw. powierzchni biurowej, co stanowi około 20 proc. łącznego popytu na głównych rynkach poza Warszawą. Największy udział w popycie na biura – ponad 50 proc. zapotrzebowania, miały firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu. Ze względu na rozwój miasta i niesłabnące zainteresowanie najemców prognozy dla wrocławskiego rynku biurowego są cały czas pozytywne.

Trzeci rynek biurowy w Polsce

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku znacznie wzrosła również podaż biur. Do użytku oddano ponad 48,3 tys. mkw. zaledwie w pięciu budynkach. Największymi dostarczonymi obiektami były: Pegaz (18,5 tys. mkw.), Kaufland HQ (16 tys. mkw.) oraz Nicolas Business Center (9,3 tys. mkw.).

– Wrocław jest dziś trzecim co do wielkości rynkiem biurowym w Polsce, po Warszawie i Krakowie – twierdzi Katarzyna Krokosińska. – Łączne zasoby powierzchni biurowej w mieście sięgają ponad 757 tys. mkw., a deweloperzy nie zwalniają tempa. W stolicy Dolnego Śląska na koniec pierwszego półrocza 2016 w budowie pozostawało ponad 181 tys. mkw. biur.

W drugiej połowie 2016 roku na wrocławski rynek biurowy może trafić nawet 87 tys. mkw. powierzchni. Obecnie do największych biurowców w budowie należą: Business Garden Wrocław I, Sagittarius Business House I&II, Nobilis Business House oraz Green 2Day.

10 proc. biur bez najemców

We wrocławskich biurowcach do wynajęcia są zarówno mniejsze powierzchnie – 300 – 700 mkw., jak i duże moduły o powierzchni ponad 1 tys. mkw. Niewynajętych pozostaje około 10 proc. powierzchni biurowej.

Najwyższe, miesięczne czynsze transakcyjne za metr kwadratowy we Wrocławiu kształtują się na poziomie od 14 do 14,5 euro, natomiast średnie wahają się między 12 a 13 euro.

Czy wiesz, że…

Wrocław zajmuje 58 miejsce na świecie w rankingu Tholons Top 100 Outsourcing Destinations 2016 pod względem atrakcyjności dla inwestycji w sektorze BPO/SSC (Centra Usług dla Biznesu i Centra Usług Wspólnych).

foto: you tube

źródło: wrocław.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ