Zakaz aborcji, ale bez karalności kobiet – jest projekt ustawy

ciąża.jpeg
Polska Federacja Ruchów Obrony Życia stworzyła projekt nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny. Zakłada on pełną ochronę życia dziecka poczętego i zakazuje aborcji. Jednocześnie nie przewiduje karalności kobiet za usunięcie dziecka.
 

Do 15 września można wyrazić poparcie dla projektu autorstwa PFROŻ. Apel w tej sprawie federacja chce skierować do parlamentarzystów.

Po zeszłorocznych wyborach prezydenckich i parlamentarnych liderzy organizacji działających na rzecz obrony życia i rodziny w Polsce podjęli inicjatywę zmiany prawodawstwa w tym zakresie. Wykorzystali do tego formę obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej.

Projekt miał obejmować prawną ochronę życia wszystkie poczęte dzieci, bez wyjątków. Wspólne porozumienie podjęto też w kwestii zapisów polepszających ochronę macierzyństwa – w szczególności dotyczyło to tzw. ciąż specjalnej troski.

Podział w środowisku obrońców życia nastąpił w momencie propozycji wprowadzenia zmian dotyczących karalności kobiet, które dopuściły się aborcji. Obecnie, tj. wg obowiązującego ustawodawstwa, lekarz lub osoba wykonująca aborcję oraz personel pomocniczy i osoby skłaniające kobietę do przerwania ciąży obowiązuje kara pozbawienia wolności do lat 3.

PFROŻ zaproponowała alternatywny projekt nowelizacji ustawy z 7 stycznia 1993 r. Zakłada on pełną ochronę życia dziecka poczętego i zakazuje aborcji bez wyjątków (działania podejmowane przez lekarza w celu ratowania życia matki, w wyniku którego traci życie dziecko poczęte, nie jest aborcją). W kwestii karalności kobiet, projekt pozostawia dotychczasowy zapis o zwolnieniu z kary matki dziecka poczętego.

Apel Federacji o poparcie nowelizacji ustawy z 1993 r. można poprzeć do 15 września pod adresem: www.kochamykazdedziecko.pl

 

źródło: Telewizja Republika

fot: youtube

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ