Specjalny zespół prokuratorów pod kierownictwem resortu sprawiedliwości przygotowuje raport o sprawach, związanych z warszawską reprywatyzacją. Z ustaleń portalu wPolityce.pl wynika, że raport może być miażdżący dla prokuratorów, którzy w ostatnich latach dopuścili się licznych nieprawidłowości, prowadząc sprawy reprywatyzacyjne. Już wiadomo, że 26 spraw wróci do prokuratury, a kilkadziesiąt innych jest właśnie analizowanych.
W ubiegły piątek w Prokuraturze Krajowej odbyło się pierwsze posiedzenie zespołu prokuratorów powołanego do koordynowania postępowań związanych z reprywatyzacją nieruchomości na terenie m. st. Warszawy. Wzięli w nim również udział prokuratorzy z Prokuratury Krajowej, Prokuratury Regionalnej w Warszawie oraz Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu, a także przedstawiciele Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Wiele wskazuje na to, że zespół ujawni w najbliższym czasie szokujące informacje, do których portal wPolityce.pl dotarł już dziś.
Sprawy były prowadzone nieprawidłowo. Nie przesłuchiwano ważnych świadków, nie występowano o dokumenty do warszawskiego ratusza. Momentami skala zaniechań i zaniedbań w związku z prowadzonymi przez prokuratury sprawami, może porażać.
– mówi portalowi wPolityce.pl jeden z prokuratorów, pracujących przy weryfikacji spraw, związanych z reprywatyzacją warszawską.
Śledczy przyznają też, że niektóre sprawy, związane z aferą warszawską umarzano w wyjątkowo podejrzanym trybie.
Przeleżały na biurkach i z automatu szły do umorzenia. Właściwie należy przeanalizować niemal wszystkie postępowania i śledztwa, które trafiły do prokuratur.
– przyznaje jeden ze śledczych.
O skali nieprawidłowości, informują też oficjalnie przedstawiciele specjalnego zespołu śledczych. Prokurator Regionalny w Warszawie Andrzej Szeliga wskazał w piątek, że z uwagi na przedwczesność podjętych decyzji procesowych prokuratorzy wskazali około 26 postępowań zakończonych decyzjami o umorzeniu lub odmowie wszczęcia śledztw, które zostaną podjęte celem dalszego prowadzenia. Pełne wyniki prowadzonej lustracji postępowań będą znane na początku października. Zwrócił on również uwagę, że w prokuraturach warszawskich, głównie w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie, już teraz prowadzone są 32 postępowania dotyczące reprywatyzacji gruntów warszawskich.
Natomiast Zastępca Prokuratora Regionalnego we Wrocławiu Ireneusz Czopek podał, że w Prokuraturze Regionalnej we Wrocławiu prowadzonych jest 12 śledztw w przedmiocie reprywatyzacji warszawskich nieruchomości.
Prowadzone śledztwa, z uwagi na stopień ich skomplikowania oraz konieczność wykonania szeregu czynności procesowych, wymagają dużego zaangażowania zarówno prokuratorów jak i funkcjonariuszy CBA. Do prowadzonych postępowań powinni zostać włączeni również funkcjonariusze innych służb w tym Policji, CBŚP oraz ABW
– podkreślił Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski.
Sprawa warszawskiej afery reprywatyzacyjnej najwyraźniej w nowy etap. Po urzędnikach, prawnikach i sędziach przyszła teraz kolej na “lustrację” prokuratorów, bez których udziału, stołeczna ośmiornica nie mogłaby działać tak bezkarnie i jawnie.
autor: Wojciech Biedroń
foto: you tube