Wrocław: A jednak niemieccy patroni na żernickim osiedlu

nowe żerniki.png

O propozycji wrocławskiego magistratu pisaliśmy wczoraj w artykule pt „Regermanizacja Wrocławia. Niemcy patronami nowych ulic w stolicy Dolnego Śląska”   dzisiaj znamy szczegóły. Na stronie internetowej Miasta pojawiła się informacja:

Ulice na Osiedlu Europejskiej Stolicy Kultury – Nowe Żerniki (nazywane również WUWA 2) będą mieć patronów.

– Uhonorowanie polskich i niemieckich architektów na budowanym osiedlu Nowe Żerniki, to pomysł architektów, którzy pracują przy jego realizacji. Z inicjatywą wystąpili Dolnośląska Okręgowa Izba Architektów i Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Wrocław – mówi Zbigniew Maćków, kurator ds. architektury ESK Wrocław 2016.

Przyjęto zasadę, że ulice w układzie północ-południe będą nosić nazwiska niemieckich modernistów, którzy przyczynili się do powstania pierwszej wystawy Miejsc Pracy i Zamieszkania (WUWA) w latach 20. ubiegłego wieku. W układzie wschód-zachód ulice na Nowych Żernikach uhonorują polskich modernistów i postmodernistów.

Patronami ulic na Nowych Żernikach będą: Andrzej Frydecki, Heinrich Lauterbach, Krystyna i Marian Barscy, Tadeusza Brzoza, Ernst May, Hans Poelzig, Max Berg, Witold Lipiński, Mieczysław Zlat. Skwer na osiedlu będzie imienia Hansa Scharouna.

Nazwy kolejnym ulicom będą nadawane wraz z rozbudową Nowych Żernik.

Pierwsi mieszkańcy w tym roku

W październiku 2016 r. na Nowych Żernikach pięciu deweloperów buduje 700 mieszkań. Natomiast inwestycje drogowe, które realizuje firma Skanska gotowe są 75 proc. O zaawansowaniu prac budowlanych na osiedlu czytaj – Nowe Żerniki – pierwsi mieszkańcy wprowadzą się w tym roku.

foto: you tube

źródło: wroclaw.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ