Konkurs Guitar Masters. Tommy Emmanuel w jury

Gitara.jpg

Pula nagród w wysokości 60 tysięcy euro, światowej klasy gitarzyści wśród uczestników i wielkie gwiazdy w jury. W niedzielę 23 października rozpoczynają się przesłuchania II etapu pierwszej edycji Konkursu Guitar Masters.

Już dziś wiadomo, że czeka nas nie tylko emocjonująca rywalizacja, ale i sporo fantastycznej muzyki. Może jej posłuchać każdy, kto kupi bilet do Narodowego Forum Muzyki.

Konkurs co dwa lata

Za konkurs odpowiedzialny jest Krzysztof Pełech, ceniony polski gitarzysta klasyczny i dyrektor Festiwalu Guitar Masters (dawniej Gitara +). – Od kilku lat myślałem o tym, by nasz festiwal trochę ożywić, wzbogacić, dołączyć nowy element, bo mamy już 19 lat – opowiada. W Polsce odbywa się wprawdzie kilka gitarowych konkursów o różnej renomie, ale na żadnym z nich rywalizacja nie odbywa się w dwóch kategoriach – gitara klasyczna i fingerstyle. – W planach, z okazji Europejskiej Stolicy Kultury 2016, była jeszcze kategoria flamenco, ale ostatecznie pozostawiliśmy dwie wspomniane – dodaje Krzysztof Pełech. Na razie konkurs będzie się odbywał co dwa lata.

800 gitarzystów na starcie

Zainteresowanie wstępne przerosło oczekiwania organizatorów, bo swój udział wstępnie zadeklarowało aż 800 gitarzystów. Ostatecznie do rundy online swoje nagrania wysłało ponad 200 muzyków, a zakwalifikowano do II etapu 35 gitarzystów klasycznych i 24 specjalizujących się w fingerstyle. – Tych 35 artystów klasycznych to najlepsi gitarzyści z całego świata, raczej młodzi, połowa z nich ma stabilną sytuację koncertową, często wydali już płyty, wygrali niejeden konkurs, a to podgrzewa atmosferę – zapowiada Krzysztof Pełech.

Wielki Tommy Emmanuel w jury

Rywalizacja gitarzystów klasycznych rozpocznie się w niedzielę 23 października o 10.00 w Narodowym Forum Muzyki (potrwa do czwartku 27 października), a przesłuchania fingerstyle’owców 15 listopada także w NFM. Gitarzyści zagrają 20-25 minutowy program przez siebie wybrany. – Jedynym obowiązkowym utworem jest sześciominutowa kompozycja Marka Pasiecznego, którą napisał na zamówienie festiwalu Guitar Masters w oparciu o passacaglię Silviusa Leopolda Weissa, słynnego barokowego lutnisty śląskiego – wyjaśnia Krzysztof Pełech. Jurorzy to śmietanka najlepszych artystów – sam Krzysztof Pełech, pianista jazzowy Leszek Możdżer, wybitny gitarzysta fingerstyle Tommy Emmanuel, znakomity jazzman Martin Taylor, czy gitarzysta fingerstyle Piotr Restecki. Jury oceniać będzie nie tylko samą grę – to nowość. – Chcieliśmy się wyróżnić od konkursów, w których zwraca się uwagę wyłącznie na interpretację i technikę wykonania. U nas międzynarodowe jury zamieni się w melomanów, którzy są wprawdzie fachowcami, ale ocenią całokształt występu, począwszy od prezentacji i tego, jaki artysta ma kontakt z publicznością – wylicza Krzysztof Pełech.   

Grafik przesłuchań znajdziecie na stronie Konkursu

Nagrody za 60 tysięcy euro

Konkurs Guitar Masters jest wyjątkowy nie tylko z powodu artystów, jacy przyjadą do Wrocławia i gwiazd w jury, ale także z powodu nagród. Pula wynosi aż 60 tysięcy euro i to jedyny taki konkurs gitarowy na świecie! Zwycięzcy z każdej kategorii otrzymają 20 tysięcy euro i gitarę wartą 7 tysięcy euro, możliwość zagrania wielu koncertów i nagrania płyty.

Koncert laureatów (16 listopada), a jednocześnie finałowy wieczór Festiwalu Guitar Masters, połączono z występem Tommy’ego Emmanuela i Martina Taylora.  

 

źródło: Miasto Wrocław

fot: youtube

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ