Polskie tytuły, niemiecki kapitał

niemieckie madia.jpg

Analizując strukturę właścicielską poszczególnych mediów działających w Polsce, bez trudu można ustalić, że są one głównie w rękach niemieckich właścicieli.

Klasycznym przykładem jest tu koncern Polska Press. Z jego strony internetowej można się dowiedzieć, że jest on liderem na rynku mediów regionalnych – działa w 15 województwach i wydaje 20 tytułów (niemal 100 proc. dużych gazet lokalnych jest w rękach Polska Press).

„W naszym portfolio znajdują się także magazyny »Explorer«, »Nasza Historia«, »Motosalon«, »Motosalon Classic«, »Strefa Biznesu«, »Strefa Agro« oraz dodatki telewizyjne: »Tele Magazyn«, »Super Tele«, »TV Pilot« i »Tele Program«” – czytamy na stronie internetowej polskapress.pl, z której również można się dowiedzieć, że koncern wydaje bezpłatne gazety, a także jest właścicielem portaliinternetowych – ogłoszeniowego Gratka.pl, serwisów informacyjnych, m.in.: z informacjami o lokalnym biznesie strefabiznesu.pl, portalu społeczności lokalnych naszemiasto.pl, polskatimes.pl oraz internetowego serwisu telewizyjnego Telemagazyn.pl.
Dopiero na końcu informacji zamieszczonej na stronie Polska Press czytamy, że „Polska Press jest częścią Verlagsgruppe Passau, niemieckiej grupy medialnej obecnej w Niemczech i Polsce”.
Oznacza to, że w żadnym innym kraju Niemcy nie mają tak silnej medialnej dominacji jak w Polsce. Co ciekawe, tę dominację umożliwił Urząd Kontroli Konkurencji i Konsumentów w czasach rządów PO. To właśnie wtedy UOKiK wyraził zgodę na kupno od brytyjskiego funduszu Mecom spółki Media Regionalne, która była właścicielem m.in. 12 gazet regionalnych i czterech rozgłośni radiowych.

 

„Koncentracja polegająca na przejęciu przez spółkę Polskapresse kontroli nad spółką Media Regionalne (Decyzja nr DKK-135/2013) wymagała zgłoszenia Prezesowi UOKiK, ponieważ zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce. (…) Prezes UOKiK [Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel – red.] zgodziła się na przejęcie przez Polskapresse wyłącznej kontroli nad Media Regionalne po spełnieniu przez Polskapresse określonych warunków. Chodzi tu głównie o rynekprasy regionalnej oraz rynek regionalnej reklamy prasowej w województwie lubelskim z uwagi na fakt, że oba liczące się na rynku dzienniki »Kurier Lubelski« oraz »Dziennik Wschodni« po dokonanej transakcji należałby do Polskapresse. Zatem spółka Polskapresse w ciągu roku od wydania decyzji musiała sprzedać »Dziennik Wschodni« oraz domeny” – dowiedzieliśmy się w biurze prasowym UOKiK.

Tak więc za zgodą państwowej instytucji doszło do przejęcia mediów regionalnych przez obcy koncern na poziomie niespotykanym w żadnym innym kraju europejskim.
[…]

Wbrew polskiej racji stanu
Czytając gazety i portale należące do niemieckich właścicieli, od razu widać, jak bardzo jest w nich obecna polityka i historia. A przede wszystkim krytyka wartości chrześcijańskich i konserwatyzmu. Dominującą rolę w tej materii odgrywają media skupione w Ringier Axel Springer Polska. Od stycznia 2012 r. (wtedy redaktorem naczelnym „Newsweeka” został Tomasz Lis) niemal w każdym numerze tygodnika są teksty (często w knajackim stylu) atakujące Kościół i prawicę. Apogeum histerii Lisa przypada na zwycięstwo Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich, a później PiS w wyborach parlamentarnych, co odzwierciedlało się w jego tekstach.

źródło: niezalezna.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ