Świdnica nagrodzona za upowszechnianie praw dziecka

450x300-nagroda_dzieci.jpg

Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak uhonorował Świdnicę medalem „Pro Infantis Bono”. Miasto docenione zostało za zaangażowanie w promocję i realizację praw dziecka. Medal został wręczony w niedzielę, 20 listopada, podczas inauguracji obchodów Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka w Brzegu.

Uchwałę w sprawie ustanowienia 20 listopada Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął 7 listopada 2014 r. na wniosek Rzecznika Praw Dziecka. Data ta nie jest przypadkowa – 20 listopada 1989 r. Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych uchwaliło Konwencję o Prawach Dziecka – najważniejszy dokument określający prawa dziecka, do dzisiaj nazywany Światową Konstytucją Praw Dziecka. Inicjatorem i współtwórcą tego dokumentu była Polska.

W zeszłym roku po raz pierwszy zorganizowano krajowe obchody Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka w Świdnicy – rodzinnym mieście Marka Michalaka. W tym roku główne uroczystości odbyły się w Brzegu. Podczas uroczystej gali prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska odebrała medal „Pro Infantis Bono”, który Rzecznik Praw Dziecka przyznał Świdnicy za działalność na rzecz dzieci i upowszechnianie praw dziecka.

– Wyróżnienie to zaszczyt dla Świdnicy. Bardzo się cieszę, że mogłam uczestniczyć w obchodach Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka w Brzegu. Wspaniale przygotowana gala pokazała, że prawa dziecka są w tym mieście także niezwykle istotne i jak powiedział rzecznik – „zawsze pierwsze z brzegu”. Wczoraj miasto to otrzymało tytuł „Stolicy Praw Dziecka”, Świdnica natomiast od dawna już jest „Stolicą Dziecięcych Marzeń” i myślę, że my, jako samorządowcy powinniśmy dbać o przestrzeganie praw dziecka i nie zapominać o tym, że „dziecko to także człowiek, tyle że jeszcze mały” – mówi prezydent, Beata Moskal-Słaniewska. 

fot. um.swidnica.pl

źródło: um.swidnica.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ