Waszczykowski o Unii „dwóch prędkości”: To mogłoby oznaczać koniec UE

Waszczykowski.jpg
fot:youtube
Taka koncepcja zakończyłaby się katastrofą. Pamięć o podzielonej Europie jest w Polsce wciąż żywa. Na takie plany na pewno się nie zgodzimy” – mówił szef polskiej dyplomacji w wywiadzie dla „Die Welt”, odnosząc się do planowanej przez przez kanclerz Angelę Merkel i prezydenta Emmanuela Macrona reformy strefy euro.

Witold Waszczykowski był pytany przez „Die Welt” m.in. o stosunki Polski i Niemiec. „Niemcy to niezawodny partner z perspektywy Polski. Stosunki między krajami są ogólnie bardzo dobre. Dotyczy to zarówno kwestii politycznych i ekonomicznych, jak również kwestii wojskowych” – stwierdził minister.

Dopytywany o problemy między krajami podkreślił, że występują one w „niektórych dziedzinach”, a wynikają z różnych interesów i poglądów. Waszczykowski zwrócił uwagę na różnice między krajami w kwestii „bezpieczeństwa energetycznego i klimatu oraz polityki migracyjnej”.

„Taka koncepcja zakończyłaby się katastrofą. Pamięć o podzielonej Europie jest w Polsce wciąż żywa. Na takie plany na pewno się nie zgodzimy” – powiedział szef MSZ, odnosząc się do pytania o planowaną przez Merkel i Macrona reformy strefy euro.

Witold Waszczykowski wskazał, że między Polską a Brukselą nie widzi aż tak wielu napięć. Podkreślił jednak, że retoryka Komisji Europejskiej „maluje fałszywy obraz Polski”. „To nas stygmatyzuje. To jest niepotrzebne” – dodał.

źródło: Telewizja Republika

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ