Gen. bryg. Kukuła: Młodzi ludzie w Polsce to wielcy patrioci a WOT to idealny balans pomiędzy życiem prywatnym a służbą dla ojczyzny

– Warunkiem koniecznym jest fakt ochotniczej służby. Kandydat na żołnierza WOT musi samodzielnie podjąć decyzję – mówił dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej na antenie Telewizji Republika.

Gościem specjalnego wydania programu „Wolne Głosy Wieczorem” był gen. bryg. Wiesław Kukuła, który po raz pierwszy wypowiadał się publicznie na temat nowego rodzaju sił zbrojnych RP.

ODWOŁANIE MACIEREWICZA

Jutro Sejm rozpatrzy wniosek Platformy Obywatelskiej o wyrażenie wotum nieufności wobec szefa MON Antoniego Macierewicza. Ministrowi Obrony Narodwej zarzuca się stworzenie WOT jako „swojej armii”.

– My jesteśmy wojskiem polskim, nie żadną armią Macierewicza. Odwołanie, które i tak nie będzie miało miejsca, jest kompletnie bezpodstawnie i mam nadzieję, że szef resortu obrony pozostanie na swoim stanowisku – mówił gość Ryszarda Gromadzkiego.

BUDOWA WOJSK OBRONY TERYTORIALNEJ

– W tej chwili w skład WOT wchodzi 1400 żołnierzy i są to zarówno żołnierze zawodowi jak i ludzie, którzy nie mieli z wojskiem nic do czynienia, ale oczywiście przeszli podstawowe szkolenie i nadal ćwiczą, aby profesjonalnie zasilać szeregi nowego rodzaju sił zbrojnych RP – mówił gen. Kukuła.

Dowódca WOT dodał, że „proces budowy wojsk obrony terytorialnej podzielony jest na cztery etapy i aktualnie trwa etap II”.

– Rozpoczynamy aktualnie budowę trzech kolejnych brygad a całość, czyli docelowe 53 tys. żołnierzy, osiągniemy do końca 2019 roku. Zainteresowanie jest bardzo duże i muszę zaznczaczyć, że nie tylko z męskiej strony, bo w ostatniej grupie szkoleniowej było 21 kobiet, które ukończyły szkolenie z bardzo dobrymi wynikami – mówił były komandos.

UMIEJĘTNOŚCI NOWYCH ŻOŁNIERZY

– Warunkiem koniecznym jest fakt ochotniczej służby. Kandydat na żołnierza WOT musi samodzielnie podjąć decyzję, następnie my weryfikujemy jego stan zdrowia psychicznego i fizycznego, kwalifikujemy kandydata i ustalamy jego potencjał bojowy oraz predyspozycje. Poźniej są szkolenia i ćwiczenia – mówił gen. Wiesław Kukuła na temat potencjalnego kandydata Wojsk Obrony Terytorialnej.

Dowódca nowego rodziaju sił zbrojnych RP dodał, że nowi ludzie szkolą się pod okiem najlepszych żołnierzy, którzy brali udział w wielu misjach zagranicznych. Sam gen. Kukuła brał udział m.in. w misjach bojowych w Iraku.

MŁODZI PATRIOCI

– Mogę zapewnić, że młodzi ludzie w Polsce to wielcy patrioci, którzy mają niesamowity potencjał. WOT to idealny balans, pomiędzy służbą dla ojczyzny a życiem prywatnym i zawodowym. Nie chcemy nikogo zmuszać do służby – zapewniał gość specjalnego wydania „Wolnych Głosów Wieczorem”.

Źródło: Telewizja Republika

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ