Zobacz ile piwa piją Polacy!

domena publiczna

Jeśli jesteś smakoszem piwa, to masz co świętować, bo dziś (4 Sierpnia) obchodzimy Międzynarodowy Dzień Piwa i Piwowara. Według różnych źródeł, piwo to najczęściej spożywany napój alkoholowy na świecie, ale to jeszcze nic! Bursztynowy napój plasuje się na 3. miejscu w rankingu wszystkich napojów!

Piwo to nie tylko napój, który ma umilić ludziom towarzyskie spotkania na prywatce, czy grillu, ale trunek, który posiada również wiele zdrowotnych właściwości. Piwo można nie tylko pić; znajduje ono świetne zastosowaniu np. w kosmetyce, czy w kuchni jako dodatek do potraw.

Z okazji dzisiejszego Międzynarodowego Święta Piwa i Piwowara, Główny Urząd Statystyczny postanowił przygotować kilka diagramów porównujących ceny, produkcję i spożycie piwa w Polsce. Ile piwa piją Polacy? Jak podaje GUS, na jednego, przeciętnego Polaka, w 2016r. przypadło wypicie ok. 98,8 l napoju, co nie daje najwyższego wyniku w ciągu ostatnich 10 lat. Najmniejszą ilość piwa w ostatniej dekadzie, Polacy spożyli w roku 2010 (90,2 l), a największe spożycie wypadło na rok 2012 (99,2 l). Ile piwa produkuje się w Polsce?

W sprawie produkcji trunku, GUS podaje, że „w ciągu ostatnich dziesięciu lat (2007-2016) produkcja piwa wzrosła o 14%. W 2016r.; wyprodukowano blisko 42 mln hl piwa, z czego produkcja piwa bezalkoholowego stanowiła 1,4% (w ciągu ostatnich 5 lat prawie się podwoiła!)”. W 2012 roku produkcja piwa bezalkoholowego wynosiła 316 tys. hl, natomiast w roku 2016 – 602 tys. hl. Jak plasują się ceny piwa?

Główny Urząd Statystyczny udostępnił statystyki ceny detalicznej za 0,5 l za piwo pełne jasne, butelkowane. Wygląda na to, że cena pozostaje mniej więcej unormowana i utrzymuje się na poziomie mniej więcej 2,80zł. Największa różnica cenowa w ciągu ostatniej dekady jest zauważalna między rokiem 2007 (2,60zł), a 2012(2,92zł) i wynosi 32 grosze. Średnia cena detaliczna piwa pełnego jasnego, butelkowanego za 0,5 l na Czerwiec 2017 wynosi 2,81zł. Wszystkim osobom, które lubią delektować się smakiem piwa, życzymy wszystkiego najlepszego i mamy nadzieję, że każda z nich będzie potrafiła z umiarem delektować się tym trunkiem.

Źródło: stat.gov.pl/ Telewizjarepublika.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ