8 września 1944 r. – żołnierze AK rozbili Niemców na Czerwonym Bagnie

73 lata temu żołnierze Armii Krajowej odnieśli zwycięstwo nad Niemcami.

W dniu 8 września 1944 roku rozegrała się bitwa na Czerwonym Bagnie. Było to największe starcie stoczone przez polską partyzantkę na Ziemi Białostockiej. Niemcy zostali rozbici, pomimo że dysponowali dziesięciokrotną przewagą.

Na Białostocczyznie w czasie okupacji działało wiele rozmaitych ugrupowań partyzanckich, korzystających z licznie występujących tam zwartych kompleksów leśnych. Warto zwrócić uwagę na 9 Pułk Strzelców Konnych Armii Krajowej, którym dowodził rotmistrz Wiktor Konopko „Grom”. W lipcu 1944 roku, gdy rozpoczynała się Akcja „Burza”, pod rozkazami „Groma” walczyło 400 bardzo dobrze uzbrojonych żołnierzy. Wkrótce było ich jeszcze więcej, gdyż do akowców dołączył oddział NSZ. Zgrupowanie operowało na terenach położonych na wschód od Osowca, na tzw. Czerwonym Bagnie.

Na początku września Niemcy postanowili zniszczyć partyzancki oddział. Dzięki zwiadowi z powietrza ustalono, gdzie znajduje się baza akowców i rozpoczęto przygotowania do sforsowania rzeki. Przeciwko pułkowi AK rzucono ok. 4000 żołnierzy. Rotmistrz Konopko wiedział o ruchach przeciwnika, wysłał bowiem zwiadowców. Polski dowódca postanowił zatem ubiec wroga i zaatakować pierwszy.

Polacy wykorzystali znajomość terenu i warunki atmosferyczne – utrzymywała się mgła. Przez kilka godzin maszerowali pod jej osłoną. W ten sposób akowcy przeniknęli pomiędzy linie wroga, całkowicie go zaskakując. Uszykowanych w trzy rzuty Niemców ostrzelano z kilkunastu metrów. W ten sposób rozniesiono pierwszy rzut. Po wyczerpaniu się amunicji do broni ciężkiej, Konopka nakazał szturm. W efekcie rozbito drugi rzut wroga, który rzucił się do ucieczki.

Niemcy zostali rozbici, jednak cena była wysoka – poległ „Grom”. Żołnierze polscy wycofali się w nocy, przedzierając przez nieprzyjacielskie linie i pole minowe, a nad ranem forsując Biebrzę. Po stronie polskiej poległo 100 żołnierzy. Straty Niemców szacowane są na ok. 1400 zabitych.

Źródło: Polska Zbrojna

Artykuł powstał dzięki pomocy Fundacji KGHM Polska Miedź

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ