Wystawa najlepszych zdjęć polskich fotoreporterów już wkrótce w Centrum Historii Zajezdnia

materiały prasowe

149 zdjęć, spotkania autorskie, warsztaty fotograficzne oraz konkursy z nagrodami – to wszystko czeka na gości wystawy, która już 22 września stanie w Centrum Historii Zajezdnia.

Wernisaż otwierający wystawę zdjęć laureatów 13. edycji konkursu BZ WBK Press Foto odbędzie się 22 września o godz. 19.00. Wcześniej o godz. 17.30 odbędzie się spotkanie autorskie z Karoliną Jonderko oraz Mikołajem Nowackim – laureatem konkursu. Wstęp wolny.

Nagrodzone zdjęcia przypominają nam, co było ważne w Polsce i na świecie w ubiegłym roku. Przywołują emocje związane z takimi wydarzeniami jak m.in. Światowe Dni Młodzieży czy Euro 2016, ale przede wszystkim pokazują ludzi w ich codzienności, która może być bardzo odmienna w zależności od części świata.

Laureatem najważniejszej nagrody w konkursie za Zdjęcie Roku jest Szymon Barylski. Nagrodzone zdjęcie zostało wykonane w marcu 2016 roku w obozie uchodźców w Idomeni na granicy grecko-macedońskiej. – To zdjęcie, na które trzeba chwilę popatrzeć. Nie od razu wszystko jest jasne i zrozumiałe. Panuje na nim pozornie chaos i bałagan. Jednak po chwili wypatrujemy pośród tej złości, przepychanek i tłoku skuloną kobietę, jej pozbawione nadziei spojrzenie, rezygnację i apatię. Zajmuje tylko niewielki fragment kadru, a jednak jest najważniejsza i nasz wzrok nieodparcie trafia właśnie na nią. To bardzo przejmujące zdjęcie – powiedział Piotr Janowski, przewodniczący jury 13. edycji konkursu. Cały fotoreportaż, z którego pochodzi Zdjęcie Roku, zajął również I miejsce w kategorii Wydarzenia.

Wśród tegorocznych laureatów jest również Mikołaj Nowacki z Wrocławia, który zdobył I miejsce w kategorii Natura za zdjęcie żurawi stoczni szczecińskiej.  – Zdjęcie jest częścią mojego wieloletniego cyklu „Odra”, który realizuję od 2008 roku, fotografując związki ludzi z tą rzeką. Pływałem barką w okolice ujścia Odry z ekipą, która obsługiwała budowę nowego portu przy fabryce na Ostrowie Brdowskim. Spałem wtedy na statku, a że był on przycumowany właśnie przy nabrzeżach, to w związku z tym miałem możliwość chodzenia po całym terenie budowy. To był marzec 2016 roku, gdy zobaczyłem te niesamowite mgły i postanowiłem sfotografować je z góry. Wszedłem na najwyższą w Polsce suwnicę, jedną z wyższych w Europie. Ma ona 120 m wysokości. Gdy o wschodzie słońca zobaczyłem oświetlone czubki żurawi wystające ponad kłęby mgły, byłem bardzo podekscytowany tym pięknym widokiem. Fotografowałem, walcząc ze strachem – powiedział Mikołaj Nowacki o historii powstania nagrodzonego zdjęcia.

W ramach wystawy we Wrocławiu odbędą się również dwudniowe warsztaty fotograficzne, które poprowadzi Karolina Jonderko. Podczas warsztatów ogłoszony zostanie konkurs na najlepsze zdjęcie, ego autor otrzyma aparat Instax mini 70 w filmem.

Aparat Instax mini 70 to również nagroda dla autora najlepszej recenzji wybranego zdjęcia lub fotoreportażu prezentowanego w ramach wystawy. Szczegóły konkursu dla gości wystawy będą dostępne od 4 października.

GDZIE: Centrum Historii Zajezdnia (ul. Grabiszyńska 184, Wrocław)

KIEDY: Wystawa: 22 września – 4 października 2017 r.

  • Spotkanie autorskie z Karoliną Jonderko i Mikołajem Nowackim: 22 września
    (godz. 17.30) –
    wstęp wolny
  • Wernisaż: 22 września (godz. 19.00) – wstęp wolny
  • Warsztaty: 22-23 września – zapisy: biuro@bzwbkpressfoto.pl

 

Źródło: Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”

 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ