Na PWr rozpoczął się Zjazd Fizyków Polskich. Od jutra spotkania z noblistami

Beata Zdyb, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Dyskusje nad najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie fizyki, spotkania z laureatami Nagrody Nobla i debaty naukowe – to główne punkty 44. Zjazdu Fizyków Polskich, który w poniedziałek rozpoczął się na Politechnice Wrocławskiej.

W spotkaniu udział weźmie ponad 1000 osób, a wśród nich największe sławy w dziedzinie fizyki, a także doktoranci, nauczyciele, laureaci olimpiad i miłośnicy fizyki. Zjazd odbywa się co dwa lata w różnych ośrodkach naukowych w Polsce.

ZOBACZ RELACJĘ Z OTWARCIA

Spotkania z noblistami

Od wtorku, przez trzy dni, swoje prelekcje będą wygłaszać laureaci Nagrody Nobla. Jako pierwszy wystąpi prof. Theodor Hänsch z Instytutu Maxa Plancka, który został uhonorowany nagrodą Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk za rozwój precyzyjnej spektroskopii laserowej w 2005 roku.

Następnie, w środę, wykład wygłosi prof. Shuji Nakamura z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara, którego trzy lata temu doceniono za wynalezienie wydajnej diody emitującej światło niebieskie.

Natomiast 14 września zaplanowano spotkanie z prof. Gerardem Hooftem z Uniwersytetu w Utrechcie. Naukowiec otrzymał Nagrodę Nobla w 1999 roku za wyjaśnienie kwantowej struktury oddziaływań elektrosłabych.

Nie tylko wykłady

Program zjazdu został przygotowany nie tylko z myślą o naukowcach. W środę, 13 września, odbędzie otwarta sesja popularnonaukowa, połączona z pokazami eksperymentów fizycznych. W programie spotkania zaplanowano wykłady prof. Antona Zeilingera z Uniwersytetu w Wiedniu i prof. Łukasza Turskiego z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN.

W środę odbędą się również pokazy doświadczeń „Magia światła” przygotowane przez doc. Annę Hajdusianek z Politechniki Wrocławskiej, która tego samego dnia poprowadzi też drugi pokaz – „Fizyka dla magika” – o godzinie 17.30, na który zaproszeni są wszyscy zainteresowani, bez ograniczeń wiekowych.

Źródło: Politechnika Wrocławska

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ