Rozporządzenie rządu. Płaca minimalna i stawka godzinowa pójdą w górę

pixabay.com
Płaca minimalna w 2018 r. będzie wynosiła 2100 zł, wynika z rozporządzenia przyjętego we wtorek przez rząd. Oznacza to wzrost o 100 zł w stosunku do 2017 r.

Kwota ta stanowi 47,3 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na 2018 r. Minimalna stawka godzinowa w 2018 r. będzie wynosiła 13,70 zł.

Szef OPZZ Jan Guz mówił, że sytuacja gospodarcza kraju jest dobra, wiec wzrost płacy minimalnej musi być znaczący. Uzasadniał on, że za podwyżką przemiawia fakt wzrostu średniej krajowej i wzrostu wydajności oraz zasobność przedsiębiorców. Z kolei pracodawcy proponowali, aby płaca minimalna wzrosła jedynie o ustawowy wskaźnik do 2050 zł.

Jak uzasadniał Janusz Kowaliski, wiceprezes Związku Rzemiosła Polskiego, on chętnie dałby pracownikowi trzy razy większa pensję, tylko kto kupi ten towar, który będzie bardzo drogi. Według ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej, projekt rozporządzenia jest propozycją umiarkowaną.

Kuchnia Lidla – chcesz na bieżąco otrzymywać przepisy i informacje o kulinarnych promocjach? Zapisz się na newsletter Lidla i dobierz bezpłatnie e-book z pomysłami na grilla.

Źródło: Telewizja Republika, IAR, polskieradio.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ