Wiedeń – wielkie zwycięstwo husarii

husaria2.jpg

12 września 1683 r. król Jan III Sobieski zadał klęskę Turkom pod Wiedniem.

334 lata temu wojska tureckie pod wodzą wezyra Kara Mustafy obległy stolicę Austrii. Wiedeń był silnie ufortyfikowany, a obrońcy stawiali zaciekły opór. Mimo wszystko zdobycie miasta było kwestią czasu – Turcy byli mistrzami sztuki oblężniczej.

Armia chrześcijańskiej koalicji nadeszła w samą porę. Liczyła ok. 75 tys. żołnierzy, z czego 1/3 stanowiły wojska Królestwa Polskiego (resztę tworzyły oddziały niemieckie, wystawione przez cesarza Leopolda I Habsburga i Sejm Rzeszy). Naczelnym wodzem był Jan III Sobieski. Celem polskiego króla, dobrze znającego przeciwnika, było rozbicie armii tureckiej.

Po uciążliwym marszu przez trudno dostępny Las Wiedeński wojska wyszły na pozycje w dniu 12 września. Walki trwały kilkanaście godzin. Sobieski ustawił kawalerię na prawym skrzydle – na wzgórzach pod osłoną lasu, czego wezyr kompletnie się nie spodziewał. Turcy skupili się zatem na walce z atakującymi na północy Niemcami. Błąd przeciwnika wykorzystał wytrawny strateg, którym był polski król.

Sobieski wpierw wysłał piechotę i jazdę, aby oczyścić przedpole, w porastających stoki wzgórz winnicach ufortyfikowała się bowiem piechota turecka. Było koło godziny 18:00, gdy naczelny wódz zarządził atak kawalerii. Była to jedna z największych szarż w historii wojskowości i ostatnia bitwa, w której swą moc pokazała polska husaria.

Około 20 tys. jeźdźców ruszyło po stokach w dół, w stronę obozu nieprzyjaciela. Obok 3 tys. husarzy jechali polscy Tatarzy, a także jazda cesarska i bawarska. Szarżę prowadził sam król. Atak trwał jakieś pół godziny. Szybko przełamano obronę wroga. W efekcie armia osmańska poszła w rozsypkę i rzuciła się do ucieczki. Straty są trudne do oszacowania, ale na pewno zginęło dużo więcej Turków i ich sojuszników niż sprzymierzonych. Zdobyto też obóz, a w nim liczne łupy, zapasy i działa.

Wiedeń był uratowany. Sobieski napisał w liście do papieża: Venimus, vidimus, Deus vicit („przybyliśmy, zobaczyliśmy, Bóg zwyciężył”). Wiktoria wiedeńska, w której kluczową rolę odegrali Polacy, zaważyła na losach świata – nigdy więcej Turcy nie zagrozili Europie, rozpoczął się proces wypierania Imperium Osmańskiego z kontynentu.

Artykuł powstał dzięki pomocy Fundacji KGHM Polska Miedź

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ