VOZILLA we Wrocławiu – znamy szczegóły

foto: materiały prasowe

Po konferencji prasowej wiemy już, że Miejska Wypożyczalnia Samochodów Elektrycznych VOZILLA oficjalnie wystartuje 4 listopada. To pierwszy tego typu system w Polsce.

Za miesiąc wrocławianie i turyści będą mogli skorzystać z miejskich aut elektrycznych na minuty. Do dyspozycji docelowo będzie 190 samochodów osobowych Nissan Leaf i 10 typu VAN. Zamiast kluczyka wystarczy smartfon.

foto: materiały prasowe

Jak działa usługa?

Każdy, kto będzie chciał wypożyczyć auto, musi mieć prawo jazdy. Aby skorzystać z usługi należy pobrać na telefon aplikację i zarejestrować się w systemie. Aplikacja dedykowana stolicy Dolnego Śląska została stworzona przez operatora usługi, firmę Enigma. Samochód będzie można zarezerwować również za pośrednictwem strony internetowej www.vozilla.pl. Po weryfikacji danych i uruchomieniu aplikacji otrzymujemy informację o dostępnych samochodach w najbliższej okolicy. Rezerwujemy auto, potwierdzamy wynajem i możemy korzystać z usługi.

Nie będą potrzebne nam kluczyki. Aplikacja umożliwia otwieranie i zamykanie samochodu. Pozwala też sprawdzić stan naładowania akumulatora i szacowany zasięg auta. Jeśli będziemy chcieli wysiąść na kilka minut, nie trzeba będzie kończyć wypożyczenia. Możemy wtedy wybrać tryb postoju.

Co istotne, nie będziemy musieli zwracać auta do specjalnej stacji, wystarczy, że zostawimy je na legalnym i zgodnym z przepisami ruchu drogowego miejscu w wyznaczonym obszarze. Dodatkowo VOZILLA będzie miała dedykowane miejsca parkingowe w ścisłym centrum miasta. Użytkownicy nie będą musieli martwić się o ładowanie, tym zajmą się pracownicy wypożyczalni. Wszystkie pojazdy w ramach Miejskiej Wypożyczalni Samochodów Elektrycznych VOZILLA będą ubezpieczone.

Wrocław przyjazny autom elektrycznym

Według badań Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley 1 samochód w car-sharingu to do 13 aut prywatnych mniej w mieście. Przy 200 samochodach VOZILLI daje to ponad 2500 aut mniej, co potencjalnie przekłada się na miejsca parkingowe i skuteczną walkę ze smogiem (mniej emisji spalin i CO₂).

VOZILLA to unikatowy na skalę europejską projekt. Jednorazowe wprowadzenie 200 samochodów elektrycznych przyczyni się do rozbudowy infrastruktury miasta o sieć szybkich ładowarek do pojazdów napędzanych energią elektryczną. Tak dynamiczny rozwój czyni Wrocław liderem e-mobility wśród polskich miast – mówi Paweł Luksic, prezes firmy Enigma, operatora Miejskiej Wypożyczalni Samochodów Elektrycznych VOZILLA.

Użytkownicy systemu będą mogli korzystać z wielu przywilejów miejskich takich, jak m.in. darmowy parking w całym mieście, dedykowane VOZILLI miejsca parkingowe w ścisłym centrum Wrocławia, możliwość korzystania z większości pasów ruchu uprzywilejowanego (buspasy) czy wjazd w strefy zamknięte dla samochodów spalinowych. Wszystkie szczegółowe informacje będzie można znaleźć na stronie www.vozilla.pl.

Auto VOZILLI: Nissan LEAF

Flotę VOZILLI będą stanowić Nissany LEAF. To obecnie jedne z najlepiej sprzedających się samochodów elektrycznych na świecie, idealne do codziennej jazdy po mieście. Zasięg auta to nawet 250 km, co w zupełności wystarczy do swobodnego poruszania się po mieście. Jest prosty w obsłudze, a automatyczna skrzynia biegów zapewnia cichą, łagodną i komfortową jazdę.

Każdy z samochodów posiada system odzyskiwania energii w trakcie hamowania – to oznacza, że w warunkach miejskich auto zużywa o wiele mniej energii niż na trasie.

Jazda na minuty

Naliczanie opłat w VOZILLI będzie proste, przejrzyste i powiązane tylko z jednym czynnikiem – czasem jazdy. Nie trzeba dodatkowo płacić za przejechane kilometry, a dzięki możliwości korzystania z buspasów będzie można poruszać się szybciej niż inne auta. Użytkownicy będą płacić złotówkę za każdą minutę wypożyczenia pojazdu. Jeśli zdecydują się zatrzymać, nie kończąc wypożyczenia, wtedy wystarczy zamknąć drzwi do pojazdu przez aplikację, a VOZILLA zmieni sposób naliczania opłat – za każdą minutę takiego postoju zapłacimy dziesięć groszy. Ponowne otwarcie pojazdu zmieni sposób naliczania z powrotem.

Przetestuj VOZILLĘ

Prezentacja aut i możliwość przeprowadzenia pierwszych testów nastąpi 18 października. Od tego momentu będzie można zapisywać się do wypożyczalni. Kolejne okazje do poznania VOZILLI bliżej nadarzą się w dwa ostatnie weekendy października (21-22.10 oraz 28-29.10) podczas dni otwartych Miejskiej Wypożyczalni Samochodów Elektrycznych VOZILLA w kilku wybranych punktach Wrocławia m.in. na pl. Solnym, pl. Wolności czy w okolicach pl. Grunwaldzkiego.

Kontakt dla mediów:

Przemek Hortecki

  1. 607 788 608

press@vozilla.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ