Bartłomiejczyk: Kryzys kataloński – Co powinna zrobić Hiszpania ?

pixabay.com

Kryzys w Katalonii od momentu samego referendum przybiera na sile. Hiszpanie w trakcie jego trwania zastosowali brutalne środki zapobiegawcze, które odbiły się szerokim echem w świecie. Nie mniej wszyscy wyczekiwali wczorajszego dnia.

Premier Katalonii, ogłosił niepodległość, lecz równocześnie poprosił parlament o jej zawieszenie. Co w takiej sytuacji może zrobić rząd hiszpański ? Wariantów jest kilka. Pierwszy z nich to rozwiązanie siłowe i wprowadzenie wojska do Katalonii, jednak w tym przypadku wojsko owszem utrzyma terytorium lecz Hiszpania zamknie sobie całkowicie drogę do pojednania i pokojowej egzystencji. Jest niemal pewne, iż w takim przypadku powstaną grupy bojowe, czy ekstremiści, którzy uznają wprowadzenie armii jako agresję na niepodległe państwo i podejmą działania wojenne o charakterze terrorystycznym… Taka sytuacja miała już miejsce w Hiszpanii, a organizacją tą była ETA. Rząd może też usiąść do rozmów i rozważyć zmianę charakteru państwa na federalne w którym rząd Katalonii uzyska większą autonomię w sprawach wewnętrznych, a odda Hiszpanii politykę zagraniczną i porządek konstytucyjny. Opcja trzecia ? to uznanie niepodległości i twór na wzorzec Wielkiej Brytanii w którym osoba króla była by jednością. Coś co można nazwać ,,Zjednoczonym Królestwem Iberii” dlaczego nie Hiszpanii ? Ponieważ da to Katalończykom, Andaluzji, Baskom pewne poczucie związku narodów i  państw. Jeśli Hiszpania popełni błąd, wówczas o swoje prawa upomną się Baskowie i Andaluzja.

To jak zareaguje Hiszpania będzie miało wpływ na całe państwo na kolejne lata. Siła nie jest tutaj żadnym rozwiązaniem, a jedynie dolaniem oliwy do ognia.

autor: Arkadiusz Bartłomiejczyk

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ