Praca za granicą – gdzie opłaca się wyjechać?

artykuł sponsorowany

Od momentu wejścia Polski do struktur Unii Europejskiej w 2004 roku, zaczęły się przed nami otwierać kolejne rynki pracy. Od 1 maja 2004 Wielka Brytania, Irlandia oraz Szwecja w pełni udostępniły swój rynek pracy obywatelom nowych państw UE – w tym Polsce. 2 lata później zrobiły to Hiszpania, Portugalia, Grecja, Finlandia, Włochy oraz Islandia, w 2007 roku dołączyły Holandia i Luksemburg a w dwóch kolejnych latach Francja, Belgia, Dania i Norwegia. Na końcu, bo dopiero w 2011 roku swoje rynki pracy udostępniły nam Niemcy, Austria i Szwajcaria. W tym momencie wybór dostępnych dla naszych obywateli miejsc pracy stał się tak duży, że coraz rzadziej ludzie zastanawiali się, czy wyjechać, a coraz częściej gdzie wyjechać. No właśnie – skoro jest to dylemat dla wielu ludzi, to sami też spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie.

Gdzie obecnie opłaca się wyjechać za granicę w celach zarobkowych?
Zanim będziemy mogli spróbować odpowiedzieć, to musimy ustalić kryteria – co rozumiemy przez „opłaca się”. Najprościej byłoby spojrzeć na kraje z najwyższą średnią pensją. Według raportu przygotowanego przez Reinis Fischer, najwyższe dochody miesięczne mogą osiągnąć mieszkańcy Danii (3095 Euro), Luksemburga (3009 Euro), oraz Finlandii (2509 Euro) i Szwecji (2465 Euro). A jednak to nie o tych krajach się słyszy, gdy rozmawiamy o celach wyjazdowych naszych rodaków – dlaczego? Spójrzmy na inne zestawienie – średniego kosztu życia w danym państwie. Obserwując dane publikowane przez serwis numbeo.com okazuje się, że najwięcej na życie trzeba wydać właśnie w krajach skandynawskich, Danii oraz Luksemburgu, choć na czele stawki najdroższych krajów znajduje się Szwajcaria. Jak widać, wysokie zarobki mogą być pozorne, gdy okaże się, że większość wypłaty musimy wydać na podatki, mieszkanie i jedzenie, a możliwość odłożenia większej kwoty jest jedynie iluzoryczna.

Szukajmy krajów z rozsądnym kosztem życia.
Skoro pierwsza czwórka krajów z najwyższymi średnimi wypłatami odpada, przyjrzyjmy się pozycjom 5-10. Znajdziemy tam odpowiednio: Irlandię (2464 Euro), Niemcy (2270 Euro), Holandię (2263 Euro), Francję (2157 Euro), Wielką Brytanię (2102 Euro) oraz Belgię (2091 Euro). W ramach ciekawostki Polska w tym zestawieniu zajmuje 23. pozycję, z kwotą 752 Euro, a zestawienie zamyka Bułgaria z 406 Euro.
Ponownie jednak sięgnijmy do danych dotyczących kosztów życia w danym kraju. Okazuje się, że kraje z listy 5-10 zajmują całkiem rozsądne miejsca z dala od czołówki listy. Szczególnie wzrok przyciągają Wielka Brytania oraz Niemcy zajmujące odległe pozycje 14 i 15. Mamy więc już potencjalnych kandydatów na cel imigracyjny. Dla pewności sprawdźmy jeszcze kilka danych.

Sprawdźmy, jakie kraje wybrali inni.
Dylematy, nad którymi właśnie debatujemy, w przeszłości miały już miliony osób. Sprawdźmy, które kraje wybierali najczęściej. Według danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny, na koniec 2015 roku poza granicami Polski czasowo przebywało prawie 2,5 miliona osób, a jeśli chodzi o kraje UE, to najwięcej osób przebywało w Wielkiej Brytanii (720 tysięcy), Niemczech (655 tysięcy), Holandii (112 tysięcy) oraz w Irlandii (111 tysięcy) i we Włoszech (94 tysiące). Wygląda na to, że również te dane potwierdzają, że kraje, które w poprzednich punktach wydały się atrakcyjne, nadal takie są dla ogromnej liczby Polaków. Czas zatem zadać sobie przedostatnie pytanie.

Ale czy tam jest jeszcze praca?
Analizując oferty pracy za granicą na portalu www.pracujwunii.pl, na chwilę obecną w pięciu krajach wskazanych w poprzednim punkcie, czeka na nas mnóstwo ofert pracy. W Wielkiej Brytanii jest to ok. 1300 ofert, w Niemczech 25 372 oferty, w Holandii 7 210 ofert, w Irlandii 264 oferty, a we Włoszech jedynie 10 ofert.
Jakie możemy wyciągnąć wnioski z powyższych przemyśleń? Po pierwsze, pogratulujmy sobie chęci wykonania rzetelnej analizy w celu wyboru kraju docelowego, a nie jedynie przyjęcia podejścia „pojadę tam, gdzie kiedyś gdzieś czytałem, że się opłaca”. Po drugie – czas wreszcie odpowiedź na pytanie zadane w tytule tego artykułu. Wygląda na to, że podium jest jasne – jeśli chcemy wyjechać, to rozważmy Niemcy, Wielką Brytanię lub Holandię.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ