Skracanie zbóż ozimych – ochroń łan przed wyleganiem!

artykuł sponsorowany

Wiele czynności, wchodzących w skład właściwej agrotechniki, jest niezbędnych dla otrzymania wysokiej jakości plonu. Z pewnością będą to odpowiednie nawożenie, orka oraz stosowanie różnych metod zapobiegania rozprzestrzenianiu się chwastów, pasożytów i oczywiście chorób zbóż. Te ostatnie, jak np. fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła, mogą być przyczyną groźnego wylegania zbóż, przez co plon mocno traci na wartości. Nasiona mogą być bowiem zbyt wilgotne, a zbiór jest znacznie utrudniony. Jednak nie tylko choroby wywołują taki efekt – najczęstszą przyczyną wylegania jest po prostu niewłaściwe nawożenie, niekorzystne czynniki atmosferyczne lub nadmiernie gęsty i wybujały łan. Dlatego właśnie dużym powodzeniem cieszy się stosowanie regulatorów wzrostu. Dowiedz się więcej o skracaniu zbóż ozimych!

Skracanie zbóż ozimych – kiedy je przeprowadzać

W przypadku procedury skracania zbóż pilnowanie właściwego terminu jej wykonania jest niezwykle ważne. Opóźnienie oprysków może bowiem sprawić, że preparat w ogóle nie zadziała na rośliny i cała praca pójdzie na marne. Należy zatem pamiętać, że optymalnym momentem na przeprowadzenie zarówno skracania zbóż jarych, jak i ozimych, będzie okres BBCH 29-30, czyli koniec krzewienia i początek strzelania w źdźbło lub inaczej faza pierwszego kolanka. Proces można przyspieszyć, stosując opryski w fazie BBCH 25, czyli piątego rozkrzewienia. Wybór najlepszego momentu na zastosowanie preparatów do skracania zbóż ozimych zależeć będzie zatem od terminu ich zasiania i stadium rozwoju roślin. Warto jednak monitorować te fazy na bieżąco, aby nie spóźnić się z opryskami. W tym celu w spodziewanym momencie wchodzenia roślin w fazę pierwszego kolanka należy wyrwać kilka egzemplarzy i przeciąć je wzdłuż łodyżki. Jeżeli zgrubienie, czyli właśnie pierwsze kolanko, będzie występować pojedynczo, w odległości nie więcej niż 10 mm od węzła krzewienia – to idealny moment na zastosowanie regulatorów wzrostu.

Skracanie zbóż ozimych – jaki preparat wybrać

Nowoczesne preparaty przeznaczone do skracania zbóż ozimych i jarych nie tylko hamują wzrost roślin, ale też potrafią zwiększyć plon przez dodatkową ochronę upraw przed wyleganiem oraz zwiększanie produkcji ziarna. Dzięki ich zastosowaniu możemy osiągnąć naprawdę doskonałe efekty, w tym:

  • wzmocnienie korzeni roślin,
  • zwiększenie liczby kłosonośnych źdźbeł,
  • poprawę krzewienia,
  • zwiększenie średnicy źdźbła,
  • pogrubienie ścianki łodygi.

Takie wielowymiarowe działanie pozwoli na zebranie znacznie bardziej okazałych plonów. Aby osiągnąć ten efekt, należy przede wszystkim wybrać odpowiedni preparat:

  • Proteg – odpowiedni do wszystkich gatunków zbóż ozimych, w tym także owsa,
  • Moddus – do stosowania od fazy krzewienia do liścia flagowego w uprawach pszenicy, jęczmienia, żyta i pszenżyta ozimych,
  • Moddus Start – przeznaczony do skracania zbóż ozimych w ich wczesnej fazie rozwoju, najlepiej działa w duecie z preparatem Moddus.

Wszystkie te specyfiki to tzw. retardanty, czy inaczej – antygibereliny, oparte na substancji o nazwie trineksapak etylu, pochodzącej z grupy cykloheksadionów. To właśnie dzięki jej zawartości środki te wpływają na rośliny kondycjonująco. Warto też zwrócić uwagę na odpowiednie warunki do przeprowadzania oprysków za pomocą trineksapaku etylu – optymalna będzie temperatura ok. 10-15oC, duże nasłonecznienie i niska wilgotność.

Skracanie zbóż – ozimych i jarych, jest niezwykle ważnym zabiegiem, który pozwoli skutecznie zapobiegać ich wyleganiu, potrafiącemu przynieść straty nawet ok. 40% plonów.

Nie zapomnijmy też chronić roślin przed wywołującymi je chorobami, jak różnego rodzaju podsuszki. W tym celu przeprowadzajmy opryski odpowiednimi fungicydami (np. Unix oparty na cyprodynilu). W ten sposób ustrzeżemy uprawy przed zagrożeniem, a sobie zapewnimy bogatszy zbiór, a co za tym idzie – większy zysk.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ