Sycylia czy Sardynia – którą wyspę wybrać na wakacje?

artykuł sponsorowany

Prawdziwie włoskie wakacje to marzenie wielu turystów. Jego spełnieniem może być wizyta na jednej z włoskich wysp. Którą z nich wybrać? Sycylię czy Sardynię?

Sycylia i Sardynia to dwie największe włoskie wyspy. Łączy je wiele, ale wiele też je dzieli. Znajdziemy tu włoski klimat, choć krajobrazy i atrakcje będą się od siebie znacznie różnić. Z pewnością jednak obie wyspy zagwarantują nam udane wakacje!

Wybierz Sycylię, jeśli…

Sycylia to nie tylko największa wyspa Włoch, ale też największa z wysp Morza Śródziemnego. Ma trójkątny kształt, a jej boki okalają: od północy – Morze Tyrreńskie, od wschodu – Morze Jońskie, a od południowego zachodu – Cieśnina Sycylijska. Od Włoch kontynentalnych oddziela ją zaś Cieśnina Mesyńska. Dzięki temu też Sycylia ma ponad 3 tys. km wybrzeża, a na nich: złote i piaszczyste plaże (choć znajdą się też piaszczysto-żwirowe) oraz malownicze (choć urwiste) skały, które schodzą pionowo do morza. Opalanie się w bajkowych okolicznościach: wskazane!

Także miłośnikom aktywnego wypoczynku Sycylia powinna przypaść do gustu. Popularnie uprawiane są tutaj żeglarstwo i nurkowanie, miejsce dla siebie znajdą też golfiści. Na wspinaczkę skałkową polecają się klify San Vito Lo Capo, a na trekking – góry Madonie, Lo Zingaro oraz Etna. Etna to zresztą jedna z największych atrakcji tej wyspy – wulkan jest na niej najwyższym wzniesieniem, a jego aktywność liczy już 550 tys. lat. Na Sycylii znajdują się też dwa inne, wciąż aktywne wulkany: Stromboli oraz Vulcano.

Na wyspie nie brakuje zabytków. Z pewnością odwiedzić warto Palermo, Katanię czy Trapani, a także zobaczyć obiekty, które wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Sycylijskie wakacje nie mogą więc pominąć: Doliny Świątyń (znajduje się tutaj 10 świątyń, które powstały w VI i V wieku p.n.e., stanowiących wybitne przykłady sztuki i architektury starożytnej Grecji), Villi Romana del Casale (luksusowej rezydencji zbudowanej na przełomie IV i III wieku p.n.e.), doliny Noto (kilka miast, będących obrazem rozkwitu baroku w Europie) czy Syrakuz (warto tam zobaczyć największy na wyspie grecki teatr i stare kamieniołomy) oraz Skalnej Nekropolii w Pantalica (ponad 5 tys. grobowców z czasów od XIII do VII wieku p.n.e.).

Ważne jest też to, że Sycylijczycy lubią dobrze zjeść. Będąc na wyspie, warto spróbować caponaty (duszonych warzyw), parmigiany (zapiekanki z parmezanem), spaghetti al nero di sepia (barwionego atramentem z kałamarnic makaronu) czy cassaty (tradycyjnego ciasta), nie zapominając o słodkim winie Marsala.

Postaw na Sardynię, gdy…

Drugą pod względem wielkości wyspą Włoch, a jednocześnie Morza Śródziemnego, jest Sardynia. Jest ona przede wszystkim skalista i zielona – pokrywa ją głównie makia, czyli wiecznie zielona roślinność. Większą jej część zajmują góry, widać to także na wysokich wybrzeżach. Dlatego właśnie Sardynia jest mekką fanów wspinaczki z całej Europy. Nie brakuje jednak szerokich, głębokich zatok, z pięknymi i różnorodnymi (piaszczystymi, kamienistymi) plażami. Wyspa zapewni więc udany wypoczynek także mniej aktywnym gościom.

Sardynia zadowoli też miłośników zabytków. Warto zajrzeć do Cagliari, w którym widać wpływy wielu kultur, Alghero (gdzie znaleźć można ślady barcelońskie), Barumini i grobowców Nuragi (to pozostałości po pierwotnej cywilizacji) czy starożytnych miast Thaross i Nora.

Prawdziwymi przysmakami wyspy są sery (pecorino fiore sardo czy callu de crabettu). Spróbować warto też wszelkich owoców morza, prosciutto di pecora (szynki z owcy) oraz bottarga di muggine (suszonej ikry cefala). Każda z sardyńskich wiosek przygotowuje również własny chleb, nie brakuje też winnic. Na wyspie najchętniej pije się Cannonau i Carignano.

Zastanawiając się nad wyborem wyspy dla siebie, sprawdź ofertę www.itaka.pl.

 

PODZIEL SIĘ

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ