Wspominamy bohaterów -Płk Piotr Abakanowicz

upload.wikimedia.org

 

Abakanowicz Piotr (1890-1948), urodził się w Warszawie. Działał w konspiracji. Przez cały okres okupacji niemieckiej związany był z Narodowymi Siłami Zbrojnymi, z grupą „Topór”. Podczas Powstania Warszawskiego organizował obronę przeciwlotniczą przy dowództwie, wówczas pełnił funkcję szefa sztabu 2. Dywizji Piechoty NSZ. Po upadku powstania, razem z ludnością cywilną i udał się do Częstochowy.

Był podpułkownikiem lotnictwa a od stycznia 1945 pułkownikiem Narodowych Sił Zbrojnych. Używał pseudonimów: „Barski”, „Grey Antoni”, „Grządziel” i „Smuga”.

Płk Piotr Abakanowicz został aresztowany 28 października ’45 przez Urząd Bezpieczeństwa. Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie 10 grudnia ’46, skazał go na karę śmierci, którą później zamieniono na dożywocie. W wyniku amnestii w 1947 roku wyrok został złagodzony do 15 lat pozbawienia wolności. Zmarł we Wronkach 1 czerwca 1948 roku wskutek brutalnego pobicia przez strażników. Tak podają jedne źródła. Inne, że popełnił samobójstwo.

W czerwcu 1991 r. jego prochy zostały ekshumowane z kwater więziennych cmentarza we Wronkach. Powtórny pogrzeb odbył się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie w asyście Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

Płk Abakanowicz został pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Narodowego Czynu Zbrojnego.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ