Wrocław najbardziej zadłużonym miastem w Polsce !

Wrocław najbardziej zadłużonym miastem  na prawach powiatu w Polsce – wynika to z sprawozdania za 2016 r  opublikowanego przez Regionalna Izbę Obrachunkową.

Jak wielokrotnie pisaliśmy na naszym portalu, Wrocław należy do czołówki najbardziej zadłużonych miast w Polsce. Według ostatnich danych, uwzględniających tylko tzw. oficjalne zadłużenie (bez długów spółek), jest najbardziej zadłużonym miastem w Polsce z długiem sięgającym 2 764 077 000 zł  złotych. Drugie miejsce przypadło zeszłorocznemu liderowi – Łodzi  2 745 921 000 zł ,  dług Krakowa sięga 2,2 mld zł, a Poznania 1,3 mld zł.

Ponadto w listopadzie Wrocław planuje kolejne kredyty (145 mln zł) w celu pokrycia deficytu budżetowego.  Według radnego dr Krystiana Mieszkały, spłata starych zobowiązań nowymi kredytami świadczy o braku długoterminowej strategii zarządzania długiem oraz o zbyt dużych wydatkach miasta:

Rolowanie długów sprawia, iż w wymiarze ekonomicznym pogłębiamy nasze zadłużenie i odkładamy decyzję o spłacie zobowiązań finansowych na przyszłość. Jest to bardzo nieodpowiedzialne działanie, ponieważ spowoduje zahamowanie inwestycji prorozwojowych w przyszłości. Warto odnotować, iż w tym roku dochody podatkowe są wyższe od prognozowanych, zatem miasto powinno tę nadwyżkę wykorzystać do spłaty długów. Tym czasem istnieje sytuacja budząca niepokój, ponieważ władze Wrocławia „przejadają” uzyskaną nadwyżkę i tym sposobem nakręcają spiralę zadłużenia. – dodaje radny

Dr Krystian Mieszkała podkreśla, iż Wrocław również należy do „liderów” w relacji długów do dochodów. Wynosi ona w stolicy Dolnego Śląska 69 proc.

PODZIEL SIĘ

16 KOMENTARZE

 1. Jest na to metoda – jak w kasie gminy zabraknie pieniędzy na wypłaty nauczycielom to zarekwirujemy pensje prezydentowi i jego urzędnikom.Dowiedzą się wtedy jak należy gospodarować kasą przed upadkiem totalnym.Do tego od każdego urzędnika po wyborach za pozostawiony dług zarekwirować majątek i sprzedać na licytacji – po takim zabiegu żaden urzędas głupawego pisma prezydenta więcej nigdy nie podpisze.

 2. To raczej prezydent podpisuje sam nie wie co i na co , mieszkańcy nie wiele mają , spotkać się z prezydentem to tylko teoretycznie, a tak się deklarował na dialog ze zwykłymi mieszkańcami. Kilka razy chciałam się umówić na rozmowę z prezydentem ,niestety kicha spotkałam się zupełnie z kimś innym. Urzędasy nic nie robią ,poza odsyłaniem od jednego do drugiego, żadnej sprawy dla mieszkańca nie załatwią pozytywnie, za co oni biorą nasze pieniądze . Najwyższy czas wymienić wszystkich , ale wcześniej rozliczyć z długów i majątki skonfiskować

  • Nie żartuj! Od razu pewna pani oddelegowała by tę gorszą połowę swoich gości, którzy do niej w gościnę przybyli w nadmiarze. Byłoby tyle gości – ilu gospodarzy!

 3. W pierwszej kolejności kontrola NIK obowiązkowa!!Przeciez W-w tak sie świetnie rozwijał,setki firm a wiec dochód miasta równiez jest wielki. Prawdopodobnie nieumiejętność wydawania kasy spowodowała taki stan. Dutka rozliczyć!!

 4. Dutkiewicz musi odejśc. Zadłuzył Miasto ale zbudował bardzo niewiele. Wexmy chocby jego propagandowy sukces tramwaj plus:))) To czysta propaganda! Porównajmy z chocby poznańska PESTka, to zobaczymy, ze to ściema i to czysta ściema. Wrocław nalezy do mieszkańców! A nie do Dutkiewicza nachodźców i o Baumana…

 5. 2,76 mld zł zadłużenia miasta i drugie tyle zadłużenia w spółkach komunalnych, spłacanie starych długów zaciąganiem nowych, początki bankructwa ? da się Wrocław jeszcze uratować, czy czeka nas los Wałbrzycha lub Detroit ?

 6. A taka pani z wydzialu inż G. Nosek milion na koncie 2 mieszkania dom i działka. Moze ktos mi wytlumaczy jak sie tak zarabia w budzetowce? Bo ja mam pewne pomysly skad to sie wzielo…

 7. Lord Dudkiewicz juz zebral cala smietanke przekreciarzy do Dolnosl.Ruch Samorzad.takichjak on nieroboli i pasibrzuchow zyjacych z podatnikow ktorzy maja Wroclaw gleboko w dupie.Zebrali smietanke oszustow i przekreciarzy.Nie mozna do tego dopuscic zeby te darmozjady dalej rzadzily i czerpali ogromne zyski ze swojego nierubstwa.Prosze zobaczyc strone Dolnoslaski Ruch Samorzadowy Dudkiewicza cala lista nazwisk same nieroby ktore w niektorych gminach dopuscili sie oszustw i przekretow. dO TYCH GMIN NALEZA GMINA WASOSZ I GMINA GORA.BURMISTRZE TYCH GMIN razem ze Starosta zostawili dlugi w tych gminach , i zeby nie odpowiadac za zadluzenie gmin wpisali sie na liste Dudkiewicza .Panie Dudkiewicz za ogromne zadluzenie Gmin trzeba odpowiedziec?????????????? Mysle ze dopadnie was TEMIDA i odpowiecie za swoje czyny.

 8. Pan Dudkiewicz za dl

  ugo jest na tym stanowisku. Czas najwyzszy na zmiane. Dobral sobie kolesiow i robia przekrety zadluzajac Wroclaw. Nowe wybory konieczne.

 9. Takie tam sobie rzady niedobitkow z bandy ryzego kundla Angeliny.Widocznie urzadzili sobie z gdanskim „Budyniem”zawody,ktory na ile i jak dlugo udupi finansowo zarzadzane pzez siebie miasto.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ