Pakiet antysmogowy dla Wrocławia i milion złotych w prezencie

MP Piotr Górnik, dyrektor ds. energetyki cieplnej Fortum

„Czysta energia dla Wrocławia” – rusza program na rzecz ochrony powietrza realizowany przez Fortum. Będzie więcej ciepła z sieci i mniej smogu. Fortum i Gmina Wrocław, w ciągu 12 miesięcy mogą podłączyć budynki i kamienice do miejskiej sieci ciepłowniczej. Ale są warunki. Podstawowy, to zgoda na wyższe opłaty. Sprawy techniczne załatwią urzędnicy Fortum i Gminy Wrocław.

W latach 2006 – 2017 do sieci ciepłowniczej zostało przyłączonych 26 tysięcy mieszkań. O ile nie ma żadnych barier w nowo budowanych domach, to już w starej zabudowie są ograniczenia, które mogą okazać się nie do pokonania. Przede wszystkim są to kwestie własnościowe, brak instalacji wewnętrznych i kolizje infrastrukturalne ale tutaj Fortum i Gmina Wrocław wychodzą naprzeciw i wnioski o przyłączenie do sieci rozpatrują indywidualnie.

Fortum zainwestuje w rozbudowę sieci ciepłowniczej i rozwój niskoemisyjnych źródeł energii. Będzie edukacja ekologiczna i specjalny pakiet antysmogowy dla miasta w ramach którego, Fortum przeznaczy milion złotych na wsparcie budowy wewnętrznych instalacji grzewczych. Nadto, w całości sfinansuje budowę przyłącza, nie pobierze tzw. opłaty przyłączeniowej, a ewentualne koszty związane z budową węzła rozłoży mieszkańcom na dogodne raty.

Priorytetem w realizacji pakietu antysmogowego będzie objęte śródmieście. Fortum zobowiązuje się, że w wyznaczonym obszarze przyłączy każdą kamienicę i nieruchomość posiadającą wewnętrzną instalację grzewczą lub instalację w trakcie realizacji. Od momentu złożenia wniosku przyłącze powstanie maksymalnie w ciągu 12 miesięcy.

Piotr Górnik, dyrektor ds. energetyki cieplnej z Fortum zapewnia, że pakiet antysmogowy zakłada  niższe koszty związane z realizacją nowych podłączeń do sieci.

Przyłączając kolejne budynki likwidujemy indywidualne kotłownie, piece i kominy, co przekłada się znacząco na ograniczenie zanieczyszczenia powietrza (…) Zwiększenie obszaru objętego dostawami ciepła to m.in. cel opracowywanego programu zaopatrzenia Wrocławia w energię (prąd, gaz, ciepło).

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ