Golubiewski: Za finansowaniem Fulopa stoi gro osób, jedną z nich jest syn Sorosa

pomnik.jpg

Gościem red. Ryszarda Gromadzkiego w programie „ W punkt” był Maciej Golubiewski, konsul generalny RP w Nowym Jorku– To co robi mer, to jest walka o władzę– mówił w programie

–Prowadzimy zdecydowaną akcję prawną w związku z przeniesieniem pomnika. Nie mogę uprzedzać faktów. Absolutnie uruchomiliśmy wszystkie kroki prawne. Moją rolą jest kontaktować się ze wszystkimi. To nie jest tylko sprawa Polska. Kontaktuje się różnymi ludźmi, z osobami, które cierpiały też przez reżim sowiecki,weterani amerykańscy, różne grupy etniczne, wszyscy są bardzo tym zaniepokojeni.Ten monument był świadkiem wielu historycznych wydarzeń, w tym tych z 11 września 2001 r. To jest pomnik wielu symboli , upamiętniający wiele ofiar.

Determinacja burmistrza

–Nie spotkałem się z nim, nie udało się to. Z tego co wiem, ten człowiek ma pewne powiązania biznesowe z osobą która będzie realizować projekt developerski. Podobno dał duże pieniądze na kampanie Mera i przez to mer czuję się zobligowany, do spłacenia długu zaciągniętego u developera. Jest to manipulacja.

Antypolonizm, powiązania burmistrza z Georgem Sorosem ?

–To co robi mer, to jest walka o władzę. Jest młodym, ambitnym człowiekiem i ma za sobą gro osób, które go finansują, w tym syna Georga Sorosa.

Jest to człowiek liberalny i jest bardzo uprzedzony do prawicy tej na miejscu jak i w Polsce. Ma chyba w tym interes ekonomiczny. To człowiek bardzo lokalny, wydaje się, że te doniesienia o Polsce ma z prasy, a nie ma pojęcia co się u nas dzieje. Od chce odwrócić uwagę od polityki lokalnej

Polonia

– Burmistrz nie docenia siły polskiej grupy wyborczej. Polonia dla niego nie jest elektoratem.Zachowując się w ten sposób pokazuje społeczności, że nie jest człowiekiem skorym do dialogu. To sygnał dla przyszłych wyborców.

Steven Fulop

– Burmistrz Jersey City oprócz decyzji o zlikwidowaniu pomnika upamiętniającego Zbrodnię Katyńską, oskarżył marszałka senatu Stanisława Karczewskiego o antysemityzm. Polski rząd natomiast zareagował.

Natomiast administracja lokalna nie zareagowała. Steven Fulop, nie odpowiedział na stanowczy list ambasadora, na mój apel. Obecnie ważne jest czy on nadal będzie prowokować czy nie. Są prowadzone intensywne działania dyplomatyczne i osoby które muszą wiedzieć co się stało są poinformowane. Bardzo ważna jest dyplomacja osobista. Senatorowie w New Jersey są demokratami i nie jest to przyjazne obecnej opcji politycznej. Liczymy na to że pan gubernator opamięta się z komentarzami. Ważne, aby nie pozwalać mu w ten sposób windować politycznie w górę. Nasza reakcja jest stanowcza.

Pomnik upamiętniający Zbrodnię Katyńską

– Pomnik powstał w 1986 roku. Jest to prywatna inicjatywa oddolna Polonii, która w ten sposób chciała oddać hołd pomordowanym. Zbierano na niego datki na całym świecie. Konsulat i polska dyplomacja współpracuje z organizacjami polonijnymi. Mamy nadzieje, ze ten jeżeli zostanie przeniesiony, to szybko wróci na swoje miejsce.

 

 

Źródło: Telewizja Republika

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ