Ks. Popiełuszko: Aby pozostać człowiekiem wolnym duchowo, trzeba żyć w prawdzie

Dzisiaj na murach więzienia przy ul. Kleczkowskiej we Wrocławiu wmurowano tablicę pamiątkową poświęconą osobom internowanym i represjonowanym w stanie wojennym. Tablicę ufundował Wrocławski Oddział IPN.

Internowani i represjonowani przed odsłonięciem tablicy, wzięli udział w uroczystej koncelebrowanej Mszy świętej z udziałem JE Abp Józefa Kupnego, ks. Andrzeja Paliszek-Saładygę i ks. dr Wojciecha Tokarza, proboszcza kościoła p.w. św. Bonifacego przy Placu Staszica. Odbył się również znakomity koncert chóru szkolnego Szkoły Postawowej I st. we Wrocławiu. Ks. Tokarz udzielał posługi kapłańskiej aresztowanym ofiarom stanu wojennego. Dzisiaj, towarzyszył tym samym osobom, którym 37 lat temu dodawał otuchy i nadziei.

MP

Specjalnie na uroczystość przyjechał poseł Antoni Macierewicz. Podziękował kobietom i mężczyznom za niezłomność, wspomniał, iż szczególnie dla kobiet aresztowanie a potem internowanie było trudne. Poseł był tylko na Mszy świętej i wraz z poseł Ewą Tomaszewską wyjechali do Warszawy.

Chcę Wam podziękować za ofiarę i świadectwo, które złożyłyście (…) Nikt tak bardzo nie ucierpiał w czasie stanu wojennego wy i wasze dzieci (…) Ciągle jeszcze nie policzono, czy internowanych było 10 czy 15 tysięcy? Ilu było zabitych 100 – których policzyła komisja Rokity, czy o wiele więcej?

MP

Grażyna Najnigier, przedstawicielka stowarzyszenia na Dolny Śląsk i organizatorka wrocławskiego wydarzenia w imieniu Stowarzyszenia Kobiet internowanych i represjonowanych, podała kilka faktów i osobistej refleksji. Była studentką i najmłodszą aresztowaną ofiarą generała Jaruzelskiego. 

Tutaj zwożono kobiety i mężczyzn z całego Dolnego Śląska, a więc oprócz woj. wrocławskiego także z woj. jeleniogórskiego, legnickiego i wałbrzyskiego. Przetrzymywano także działaczy opozycji aresztowanych bądź odbywających karę pozbawienia wolności z innych regionów Polski.

Według ustaleń dr Bartłomieja Perlaka, najwięcej internowanych przetrzymywano 23 grudnia 1981 roku  – 350 osób, tj. 297 mężczyzn i 53 kobiety. A 13 stycznia 1982  przetrzymywano 79 kobiet, a więc na dni dni przed wywózką do Ośrodka Odosobnienia w Ośrodku Wczasowym Radiokomitetu w Gołdapi.

MP

Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak odczytał list od premiera Mateusza Morawieckiego.

MP

Dr Andrzej Drogoń, Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział we Wrocławiu, przypomniał o twórcach stanu wojennego, ich ofiarach i niedokonanym rozliczeniu krzywd.

MP

Prosta marmurowa tablica zawiera cytat ks. Jerzego Popiełuszki: „Aby pozostać człowiekiem wolnym duchowo, trzeba żyć w prawdzie” i o tę prawdę zawsze trzeba się upominać, wybrzmiało pod murami więzienia.

MP

Odsłonięcie i poświęcenie tablicy, odbyło się w asyście Kompanii Honorowej Wojska Polskiego, orkiestry Wojska Polskiego. Po czym delegacje złożyły wieńce i kwiaty.

MP

Po zakończonych uroczystościach przy Zakładzie Karnym nr 1 internowani i represjonowani razem z Dyrektorem IPN Dr Andrzejem Drogoniem popłyneli statkiem po Odrze.

MP

Artykuł powstał dzięki wsparciu Fundacji KGHM

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ