Renta socjalna zostanie podwyższona! Sejm uchwalił ustawę

foto: Kancelaria Premiera
Sejm uchwalił ustawę, która podnosi rentę socjalną do 100 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. 437 posłów było za przyjęciem ustawy, jeden poseł – Jacek Wilk (niezrzeszony) zagłosował przeciw. żaden z posłów nie wstrzymał się od głosu.

– Ustawa o podniesieniu renty socjalnej realizuje długoletni postulat środowisk osób niepełnosprawnych – powiedziała w w Sejmie  Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Dzięki nowej ustawie renta socjalna wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowa regulacja będzie obowiązywać od 1 września 2018 r. z mocą od 1 czerwca.

Propozycja została przygotowana przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Projekt ustawy w sprawie podniesienia renty socjalnej do 100 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy został przygotowany również przez klub Kukiz’15. Projekty były procedowane wspólnie.

Renta socjalna przysługuje osobie pełnoletniej całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało: przed ukończeniem 18. roku życia podczas nauki w szkole, w trakcie szkoły wyższej przed ukończeniem 25. roku życia, w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Źródło: niezalezna.pl/ telewizjarepublika.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ