Wróblewski: Trump nie pozwoli sobie na traty. To biznesmen, który chce zarabiać

fot. youtube.com
Gościem red. Emilii Pobłockiej w programie „Republika po południu” był amerykanista Artur Wróblewski. – Wszystko to jest trochę owiane tajemnicą. Myślę, że mamy się czym przejmować. Właśnie teraz Żydzi naciskają, ponieważ mamy dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi. Dostrzegają, że mogą coś ugrać – mówił o sytuacji Polski ws. ustawy 447.

Wzajemny ostrzał Iranu i Libanu na terenie Syrii – szykuje się światowy konflikt?

– Nie jest aż tak poważnie. Oczywiście sytuacja jest napięta, ale to kontynuacja działań, które obserwujemy od miesięcy. Miesiąc temu Izrael zaatakował bazę w Iranie, co było bezpośrednim zagrożeniem dla ich zbrojności, obecnych funkcjonariuszy milicji szyickiej. Cała ta rozgrywka toczy się na obcym terytorium. Iran jest pewnym zagrożeniem w tym konflikcie – stwierdził gość, mówiąc o ich radykalizmie. – Deklarują, że chcą zniszczyć Izrael, zetrzeć ich z powierzchni ziemi. Mamy do czynienia z wojowniczą ideologią ekspansywną – tłumaczył po czym podał przykład Korei Północnej. – Kim Dzong Un chce mieć polisę ubezpieczeniową, nie zamierza propagować swoich ideologii, szerzyć ich na cały świat – tłumaczył. –  Dlatego właśnie może dojść do konfliktu. Nie dojdzie jednak do takowego na skalę światową – dodał.

Znaczenie Rosji na Bliskim Wschodzie

Pamiętajmy, że Putin to wytrawny gracz. Jego przyjacielem jest główny rabin Rosji. Putin nie pozwoli skrzywdzić Izraela. Rosja sama chce kontrolować Bliski Wschód, Iran to ich konkurent. Może dojść do ataku Izraela, ale nie przerodzi się to w globalny konflikt – zakończył Wróblewski.

Zerwane porozumienie nuklearne z Iranem

– Trump przydusił Chińczyków sankcjami, aby Ci przydusili Kim Dzong Una. To samo dzieje się obecnie z Iranem. Jak sankcje zostaną przywrócone, Iran popadnie w jeszcze większe tarapaty gospodarcze. Nie wiem czy są gotowi renegocjować tę umowę. Donald Trump nie odpuści, to pewne. Obecnie w Iranie wciąż powiększa się milicja szyicka, pojawia się coraz więcej rakiet. Zbroją się, to fakt. Pytanie tylko jakie podejmą kroki – relacjonował ostatnią decyzję wycofania się prezydenta Trumpa z porozumienia.

Ustawa 447 – skąd poruszenie środowisk żydowskich?

– Wszystko to jest trochę owiane tajemnicę. Myślę, że mamy się czym przejmować. Właśnie teraz Żydzi naciskają, ponieważ mamy dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi. Dostrzegają, że mogą coś ugrać. Lata wstecz byliśmy biedni, nie mieliśmy nic do zaoferowania – jasno przedstawił motywację środowisk nieprzychylnych Polsce.

Źródło: Telewizja Republika

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ