Pawłowicz demaskuje zamiary „obejścia” prawa przez Żabkę! Apeluje do minister Rafalskiej

Pawłowicz.jpg
Posłanka Prawa i Sprawiedliwości Krystyna Pawłowicz wysłała pismo do minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej, ws. ” przygotowań do powszechnego obejścia ustawy ograniczającej handel w niedzielę przez sieci Żabka, Freshmarket i Lewiatan”.

„Według przekazanych mi informacji, sieci sklepów, m.in. Żabka, Freshmarket czy Lewiatan chcą zmusić swoich franczyzobiorców do podpisywania umów z firmami kurierskimi i pocztowymi, jak np. DHL czy inPost, by przekształcić sklepy spożywcze częściowo wplacówki pocztowe i kurierskie, które nie podlegają zakazowi handlu w niedzielę” – zauważa Pawłowicz. Wcześniej do problemu odniosła się również „Solidarność”.

Żabka, zawierając umowy z Pocztą Polską, wprowadziła usługi pocztowe do tysiąca swoich sklepów. Marka docelowo dąży do pięciu tysięcy placówek o takim charakterze. Oprócz tego, od listopada zeszłego roku, W Żabce możliwe jest odebranie przesyłki nadanej za pośrednictwem firmy kurierskiej DHL.

„Oczywiście byłyby to fikcyjne punkty, ponieważ firmy kurierskie i pocztowe w Polsce mają już rozwiniętą sieć swoich punktów i magazynów, a sklepy spożywcze prowadzone przez indywidualne osoby ze sztucznie dodaną usługą pocztową lub kurierską musiałyby pracować normalnie, handlując przede wszystkim artykułami spożywczymi” – podkreśla Pawłowicz. Dodaje, że „wątpliwe, by ktoś w niedzielę nadawał listy i paczki czy odbierał przesyłki kurierskie. Mogą to być pojedyncze, absolutnie bardzo rzadkie przypadki lub w ogóle może takiej praktyki nie być”.

„Poza tym przekształcenie sklepu spożywczego w placówkę pocztową i kurierską wymagałoby dodatkowych kompetencji zastrzeżonych dla usług pocztowych, szczególnie dostępu do danych osobowych” – kontynuuje w liście posłanka PiS.

” Taka próba obejścia przepisów ustawowych najbardziej uderzy w pracowników, ale również i właścicieli tych sklepów, którzy i tak cierpią z powodu podporządkowania się dominującej roli franczyzodawców” – dodaje.

Źródło: rzeczpospolita.pl, facebook.com, telewizjarepublika.pl

 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ