Uwaga na burze z gradem! IMGW wydało ostrzeżenia nawet II stopnia!

W najbliższych godzinach nad Polską spodziewane są głałtowne burze oraz opady deszczu i gradu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty pogodowe pierwszego i drugiego stopnia dla dzisięciu województw.

Na obszarze województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego mogą wystąpić burze z opadami deszczu od 15 do 25 milimetrów na metr kwadratowy, natomiast lokalnie, nawet do 40 milimetrów. Burzom towarzyszyć będzie wiatr, który w porywach może osiągnąć prędkość do 80 kilometrów na godzinę.

Najbardziej niebezpiecznie może być na południu kraju. IMGW wydało ostrzeżenia II stopnia przed burzą z gradem – alert dotyczy małopolskiego, śląskiego i świętokrzyskiego. Miejscami może tam spaść od 25 do 40 milimetrów deszczu na metr kwadratowy, a porywy wiatru mogą osiągnąć prędkość do 70 km/h.

Dla województw wielkopolskiego i łódzkiego IMGW prognozuje wystąpienie burz z opadami deszczu od 20 do 30 milimetrów, lokalnie do 40 milimetrów, oraz porywami wiatru do 90 kilometrów na godzinę. Możliwe wystąpienie lokalnych opadów do 50 milimetrów na metr kwadratowy. Najintensywniejsze burze przewidywane są na wschodzie województwa wielkopolskiego.

Lokalnie na wszystkich obszarach spodziewane są opady gradu.

Na obszarach, gdzie spodziewane są burze drugiego stopnia, ostrzeżenia obowiązują w piątek od godzin południowych do godziny 23:00.

Źródło: IMGW/ telewizjarepublika.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ