Mieszkańcy Psiego Pola chcą obwodnicy

Dlaczego wraz z nowobudowanymi osiedlami nie powstają nowe drogi i obwodnice? Dlaczego Wydział Inżynierii Ruchu Drogowego, po rewitalizacji ryneczku na Psim Polu w 2014 zamknął przejazd dla samochodów?

Mieszkańcy północnej części miasta wierzą w moc papieru. Zebrali już dwa tysiące podpisów pod petycją w prawie ujęcia inwestycji w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym na lata 2020 – 2024, podłaczyli mape planowanej trasy i złożyli w Ratuszu. Czy ich działania przyniosą skutek? Wierzą w to co robią i liczą na zrealizowanie obietnic, bo na Psim Polu żyje się coraz gorzej. Rano nie można z niego wyjechać a popołudniu wrócić.

Psie Pole Zawidawie, jest coraz bardziej rozbudowanym osiedlem. Przybywa domów i ludzi ale nie dróg. Kierowcy zmuszeni są  jeździć wąskimi uliczkami – Sycowską, Zielną, Tylną, Farną – które nie są przystosowane do tak dużego natężenia ruchu. Miało być czasowo, dopóki nie będzie obwodnicy, mówili mieszkańcom urzędnicy, tymczasem już tak zostało.

Jak podaje Wydział Meldunkowy UM na osiedlu Psie Pole Zawidawie zameldowanych jest 28 969 tyś mieszkańców ale rzeczywista liczba jest znacznie większa. Zatem można sobie wyobrazić codzienną gehennę kierowców.

Dzisiaj już nikt nie mówi o budowie obwodnicy Psiego Pola. W 2009 roku Urząd Miejski Wrocławia umorzył postępowanie o wydaniu decyzji środowiskowej dla budowy drogi, mimo, że była już firma, która miała opracować „Koncepcję Programowo Przestrzenną budowy łącznika ul. Krzywoustego z ul. Litewską we Wrocławiu 03270 – Łącznik Litewska-Krzywoustego”.

Mieszkańcy Psiego Pola a zwłaszcza rodzice dzieci SP nr 98 czekają na obiecaną nitkę obwodnicy, tzw. ulicy Nowolitewskiej.

Cały ruch samochodowy odbywa się przez ulicę Sycowską, przy szkole oraz wąskimi uliczkami takimi jak Zielna, Tylna, Farna. Stwarza to bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia wszystkich pieszych, zwłaszcza dzieci i starszych mieszkańców. Mamy bez przerwy hałas i brak możliwości bezpiecznego wyjazdu ze swoich posesji.

Nie wiemy dlaczego tak ważna obwodnica, zwana ulicą Nowolitewską, mimo, że była ujęta w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym na lata 2015 – 2019 została z niego zdjęta.

Budowa ulicy Nowolitewskiej stając się łącznikiem ul. Litewskiej z ul. Bolesława Krzywoustego (przedłużenie ul. Litewskiej, od skrzyżowania ulic Gorlickiej-Litewskiej-Szewczenki do zbiegu ul. Bolesława Krzywoustego z al. Jana III Sobieskiego), spowoduje łatwiejszy dostęp mieszkańców do drogi krajowej nr 98.

 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ