Szef MSZ: Cieszę się z optymizmu szefa KE dot. rozmów z Polską

fot: youtube
Cieszę się z optymizmu szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude’a Junckera dot. rozmów z Polską – powiedział w czwartek szef MSZ Jacek Czaputowicz, pytany o niedawną wypowiedź szefa KE i o to, jak mogą zakończyć się rozmowy dot. praworządności i reformy polskiego wymiaru sprawiedliwości.

Czaputowicz powiedział podczas konferencji prasowej, że podczas spotkania z szefem węgierskiej dyplomacji w Warszawie rozmawiali m.in. o wspólnej wizji współpracy w ramach Unii Europejskiej. – Doszliśmy do wniosku, że mamy podobną wizję Unii Europejskiej – to jest Unia Europejska konkurencyjna, rozwijająca się gospodarczo, nieprotekcjonistyczna, która ma legitymację demokratyczną, zakorzenioną w woli parlamentów narodowych – oświadczył minister spraw zagranicznych.

Dodał, że Polska i Węgry mają też podobne stanowisko w najważniejszych kwestiach dotyczących samej Unii. Wskazał m.in. na wieloletnie ramy finansowe. – Będziemy dążyli do utrzymania zasadniczej roli funduszu spójności, wspólnej polityki rolnej, a także widzimy potrzebę rozwoju innych dziedzin UE – podkreślił szef MSZ.

Czaputowicz poinformował, że podczas spotkania poruszono również temat kontaktów i relacji dwustronnych Polski i Węgier. – Generalnie można powiedzieć, że nasze kontakty dwustronne rozwijają się bardzo dobrze – ocenił.

Czaputowicz na czwartkowej konferencji prasowej powiedział, że „cieszy się z optymizmu Jean-Claude’a Junckera”. – Myślę, że wyraża to w oparciu o wiedzę jaką posiada i swoje przeczucie. Tak, że cieszę się z tej deklaracji optymistycznej – podkreślił.

Minister pytany, czy Polska jest gotowa na dalsze ustępstwa wobec Brukseli ws. reform wymiaru sprawiedliwości, przypomniał, że premier Morawiecki dyskutował w ostatnim czasie na ten temat z szefem KE. – Pewne reformy zostały w Polsce wprowadzone. Wiemy, że Komisja Europejska jest zadowolona z dialogu i z wprowadzenia tych reform – dodał.

Szef MSZ powiedział, że wysunięte są również propozycje wprowadzenia kolejny zmian. – Wymaga to refleksji. Jest trochę czasu, żeby te decyzje właściwie przemyśleć i podjąć. Zobaczymy jakie one będą – dodał Czaputowicz.

Źródło: Telewizja Republika

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ