Koncert „Mogiłę Pradziada Ocal Od Zapomnienia”

Od dziewięciu lat we Wrocławiu odbywa Wielki Koncert Kresowy. Inicjatorką jest wrocławska dziennikarka telewizji regionalnej Grażyna Orłowska-Sondej. Koncert jest prezentacją 1500 wolontariuszy, którzy pod opieką nauczycieli rokrocznie jadą na Kresy aby porządkować polskie groby.

MP

Grażyna Orłowska-Sondej przypomniała, że pomysłodawcą akcji jest Kardynał Henryk Gulbinowicz.

Jego stała obecność i wsparcie duchowe jest bardzo ważne dla nas, bo to jest autorytet moralny. Po tylu latach jest trudniej ale radośniej.

Kardynał Gulbinowicz otrzymał wileński chleb. Przyjął go z wdzięcznością i powiedział, że nie przyjechał z pustą ręką, bo w intencji wszystkich odprawił już poranną Mszę Świętą.

Dziękuję za ten chleb, bo dzięki temu chlebowi żyję 95 lat. Szczęść Boże i wracajcie do ziemi, która wydała was i wykształciła na dobrych ludzi, bo jej podział chlebem jest znakiem, że jesteście uczciwymi ludźmi. Udzielę wam teraz błogosławieństwa.

Głęboki sens jest w tych wyjazdach na Kresy, powiedział kurator dolnośląski Roman Kowalczyk

Odkrywamy Kresy dla młodego pokolenia,, dbamy o pamięć, dbamy o polskość. kresy to kilkaset lat polskiej historii, to niezwykły, cywilizacyjny dorobek. To jest piękna ziemia, która wydała tylu bohaterów, bohaterów, naukowców, żołnierzy, generałów, poetów, pisarzy. Warto sięgać po Kresy. To jest filar naszej tożsamości.

MP

To radosne święto, powiedział wiceprezydent Wojciech Adamski, to jest podziękowanie młodzieży, która wie jaka jest jej powinność.

Kwestia świadectwa polskiego na Kresach jest kwestią najbardziej istotną. Moje osobiste doświadczenia z tamtych terenów dotyczą okresu kiedy byłem odpowiedzialny za budowę pomnika profesorów lwowskich na Wzgórzach Wuleckich we Lwowie.

Artykuł powstał dzięki wsparciu Fundacji KGHM

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ