Segregacja odpadów- pojemnik niebieski

Drzewa… większość z nas przechodzi obok nich obojętnie, nie zwracając na nie uwagi w naszym codziennym zapracowanym życiu. Z jednej strony estetyczne i malownicze, pełne świeżego zielonego chlorofilu, z drugiej strony prawdziwe fabryki tlenu i pochłaniacze dwutlenku węgla. Niestety na świecie coraz częściej o tym zapominamy niszcząc lasy i zamieniając je na pola uprawne, lecz w Polsce jest inaczej- drzew przybywa. Warto zwrócić uwagę na jakie potrzeby wycinamy drzewa i jak poprzez segregacje zminimalizować te straty.

Papier jest najłatwiejszym do przetworzenia surowcem wtórnym– można poddawać go recyklingowi średnio siedem razy, zanim jego włókna będą zbyt krótkie, by można je było ze sobą połączyć.

Papier – pojemnik/worek niebieski

Infografika wdolnymslasku.com

Najważniejszym warunkiem jest to, aby frakcja papieru była jak najczystsza, dlatego należy pamiętać, aby przed wyrzuceniem odpadów papierowych i tekturowych usunąć z nich wszystkie elementy wykonane z innych tworzyw, np. spinacze biurowe, zszywki, okładki z płótna, foliowe „koszulki” itp.

Bardzo ważne jest również, aby do pojemników na papier i tekturę trafiała jedynie sucha makulatura- wilgotność to istotny parametr jej jakości. Pamiętajmy, że zbierając i odpowiednio segregując papier oszczędzamy nie tylko środowisko ale i nasze pieniądze, Polska wydaje 16 mln złotych rocznie na oczyszczanie lasów.

O tym, jak ważna jest prawidłowa segregacja papieru niech świadczy fakt, że tona prawidłowo posegregowanej makulatury pozwala oszczędzić aż 17 drzew- celuloza z makulatury jest w stanie zastąpić czystą celulozę, którą uzyskuje się ze ścinanych drzew. A już z jednej tony makulatury można wykonać 910 kilogramów dobrej jakości papieru.

Ponowne wykorzystanie 1 tony papieru pozwala również zaoszczędzić ok. 1500 litrów ropy, 26 tysięcy litrów wody potrzebnych do wytwarzania papieru a także miejsce na składowisku odpadów. Z recyklingowych śmieci można uzyskać nowy papier, który wykorzystuje się przy druku książek, czy też ekologicznych zeszytów, notatników. Oprócz tego
Warto również wziąć pod uwagę, że po odpowiedniej obróbce produkty pochodzące z odzyskanego papieru zyskują prawie taką samą jakość i stają się pełnowartościowym towarem, a zapłacimy za nie prawie połowę mniej niż towary ze świeżo ściętych drzew.

Możemy śmiało wzorować się na Europie, gdzie ponad 90 procent gazet drukowanych jest na papierze po recyklingu, a opakowania tekturowe powstają z makulatury.

www.ekosystem.wroc.pl

DH

Artykuł powstał dzięki wsparci WFOSiGW

Poglądy autorów i treści zawarte w artykule nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ