Rewolucja na osiedlach! Unikatowy w Polsce e-system komunikacji z mieszkańcami 24h

Foto: Urszula Hreniak

Na wrocławskich osiedlach ruszył iMieszkaniec.pl – nowoczesny system komunikacji, oparty na możliwościach, jakie dają internetowe i mobilne technologie.  Mieszkańcy już nie muszą dzwonić ani przychodzić do spółdzielni, żeby zgłosić brak światła na klatce schodowej, urwaną klamkę czy potrzebę postawienia stojaka na rowery przed blokiem.

Wystarczy kliknięcie, żeby przesłać zgłoszenie za pomocą smartfona lub komputera i szybko przekazać je do realizacji. Efekt? System trzykrotnie skraca czas załatwienia sprawy, a, dzięki komunikatom zwrotnym, mieszkaniec jest na bieżąco z każdym etapem jej realizacji.

Prace nad iMieszkaniec.pl trwały ponad trzy lata.  – Zarządzający budynkami i terenami w Polsce do tej pory nie korzystali z podobnego rozwiązania, które w czasie rzeczywistym pozwala zgłaszać, przyjmować i przekazywać do realizacji sprawy – mówi Marek Dera, wiceprezes zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe i współtwórca platformy iMieszkaniec.pl  – Trzeba było opracować odpowiednie narzędzie od podstaw, przeszkolić pracowników i przeprowadzić szereg testów. Coraz bardziej powszechne są programy typu e-czynsze, ale my poszliśmy jeszcze dalej i, przy wsparciu ekspertów od inteligentnych technologii, stworzyliśmy system, który nie tylko pozwala mieszkańcom dokonywać zgłoszeń drogą elektroniczną, ale również daje im wiedzę, kto, gdzie i o której godzinie je przyjmuje i realizuje – dodaje.

Miesiąc temu gotowy i kompletny system został oddany do dyspozycji mieszkańców osiedli należących do SM Wrocław-Południe.

Szybciej, sprawniej, łatwiej

Wprowadzenie systemu iMieszkaniec.pl to przede wszystkim znaczne skrócenie czasu załatwiania zgłaszanych spraw. – Dzięki internetowym i mobilnym rozwiązaniom czas i lokalizacja przestają być barierą w komunikacji – mówi Miron Bryła, wspólnik MITprojects, współtwórca platformy iMieszkaniec.pl. – Mieszkaniec z każdego miejsca może dokonać zgłoszenia, a wykonawca w każdym miejscu je odebrać – dodaje.

Jak korzystanie z narzędzia internetowego przyśpiesza proces załatwiania spraw, przekonała się m.in. Joanna Kotowska, mieszkanka ulicy Komandorskiej, która jako jedna z pierwszych założyła konto w iMieszkaniec.pl. Na osiedlu mieszka od sześciu lat i w tym czasie zgłaszała już zalanie mieszkania:  najpierw tradycyjną drogą, a ostatnio już logując się w systemie. –– Kiedy wcześniej dochodziło do podobnej sytuacji, zgłaszałam ten problem przychodząc osobiście do spółdzielni – mówi pani Joanna. – Dwa razy incydent miał miejsce w weekend, więc musiałam ze zgłoszeniem czekać na poniedziałek rano. Teraz informację przekazałam elektronicznie, a już pół godziny później był u mnie fachowiec. Komunikaty, które dostałam od spółdzielni, były jasne i klarowne i dokładnie wiedziałam, na jakim etapie jest moja sprawa – dodaje.

Bezpiecznie całą dobę

W tradycyjnym systemie komunikacji istnieje możliwość zgłoszenia sprawy tylko w godzinach pracy instytucji zarządzającej budynkami, w iMieszkaniec.pl – przez całą dobę.  – Jeśli np. ktoś zgłosi o godz. 21.00 awarię widny czy brak prądu, system automatycznie przekaże sprawę do odpowiedniego pogotowia współpracującego ze spółdzielnią – wyjaśnia Miron Bryła.

Platforma iMieszkaniec.pl została tak skonstruowana, aby w razie potrzeby przekazywała też komunikaty dostawców wody, ciepła, prądu czy gazu, a także, co najważniejsze, służb miejskich czy wojewódzkich o różnym charakterze. Kiedy ulegnie awarii jakaś magistrala wodociągowa czy ciepłownicza i znaczna część miasta będzie pozbawiona wody czy ciepła, wówczas wszystkie komunikaty można przesłać przy pomocy iMieszkaniec.pl.

System działa również w drugą stronę – istnieje możliwość wysyłania powiadomień ostrzegawczych do mieszkańców wtedy, gdy dzieje się coś naprawdę pilnego, jak pogarszająca się jakość powietrza w mieście lub nadciągająca nawałnica czy pożar w budynku. Mieszkaniec nie będzie musiał już nigdzie dzwonić czy zaglądać do Internetu, ponieważ komunikat dotrze do niego sam –  mówi Mirosław Lach, przewodniczący rady nadzorczej SM Wrocław-Południe.

Wrocławskie osiedla dają przykład

iMieszkaniec.pl został wdrożony na osiedlach należących do SM Wrocław-Południe, ale już zainteresowały się nim kolejne spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, jako narzędziem, które pozwala na znacznie łatwiejszą i dużo bardziej efektywną komunikację.

– Chętnie dzielimy się naszym doświadczeniem, bo już pierwsze statystyki po udostępnieniu systemu pokazują, że to krok milowy w  doskonaleniu procesów komunikacyjnych mówi Mirosław Lach. – Wykorzystanie innowacyjnego, wielokierunkowego systemu przesyłu, przyczyniło się znacząco do usprawnienia obsługi i otworzyło nowe możliwości przekazywania mieszkańcom w czasie rzeczywistym informacji o stanie zgłaszanych spraw – dodaje.

Obecnie z platformy iMieszkaniec.pl może korzystać każdy, kto mieszka na jednym z osiedli SM Wrocław-Południe i ma do dyspozycji smartfon lub komputer. Po założeniu indywidualnego konta, może dokonywać zgłoszeń przez 24 godziny na dobę, otrzymywać zwrotne powiadomienia i mieć dostęp do informacji dotyczących jego lokalu.

iMieszkaniec.pl w liczbach: 

– 3 razy szybciej jest realizowana sprawa zgłoszona przez e-system
3 komunikaty o przebiegu zgłoszenia standardowo dostaje mieszkaniec
– 10 000 zgłoszonych i zrealizowanych spraw jest już zapisanych w systemie (łącznie z etapem pilotażowym)
– 31 konserwatorów czeka, kiedy sygnał smartfona powiadomi ich o kolejnym zgłoszeniu
– do jednej z 10 firm zewnętrznych zostanie przekierowane pilne zgłoszenie po godzinach pracy spółdzielni
– około 50 000 zgłoszeń rocznie, przed wprowadzeniem iMieszkaniec.pl, było przyjmowane i zapisywane przez spółdzielnię w dziennikach zgłoszeń – teraz wszystkie będą trafiać do internetowej bazy
24 godziny na dobę mieszkańcy mogą dokonywać zgłoszeń po zalogowaniu się w systemie

Realne zgłoszenie mieszkańca w iMieszkaniec.pl
w SM Wrocław-Południe

Zgłoszenie nr: #3221/18

Lokalizacja: Komandorska
Dodano przez: Mieszkaniec
Przypisano do: Konserwator

Dodano: 17.04.2018 08:50 , Zamknięto: 17.04.2018 09:36

Opis:
W mieszkaniu pod nr 7 (27 m2) zostały zalane trzy pomieszczenia: łazienka (jest plama o wymiarach ok. 30×30 cm), pokój (plama o wymiarach ok. 30×50 i obejmuje sufit i ścianę) i kuchnia (olbrzymia plama o wymiarach ponad 60×60 obejmująca dwie ściany i sufit). Proszę o zatamowanie tego zalewania. Plamy się powiększają!

 Przebieg z dziennika:
17.04.2018 08:50 Zmieniono  Status na  Nowa.
17.04.2018 08:53 Pracownik zmienił Status z Nowa na Przekazana.
(Mieszkaniec otrzymał informację: “Zgłoszenie zalania, dotyczące Twojego mieszkania zostało zarejestrowane nr #3221/18.”)

17.04.2018 08:53 Pracownik zmienił Przypisana do z Brak na Konserwator.

17.04.2018 09:03 Konserwator zmienił Status z Przekazana na Przyjęta.
(Mieszkaniec otrzymał informację: “Zgłoszenie zalania, nr #3221/18, dotyczące Twojego mieszkania zostało przyjęte do realizacji przez wykonawcę.”)
Konserwator 17.04.2018 09:36 zamieścił komentarz
Sprawdzenie zacieku na sufitach w mieszkaniu 7 . Wymiana przeciekającej uszczelki przy wodomierzu w mieszkaniu 10.

17.04.2018 09:36 Konserwator zmienił  StatusPrzyjęta na  Zrealizowana.
(Mieszkaniec otrzymał informację: “Zgłoszenie zalania, nr #3221/18, dotyczące Twojego mieszkania zostało zrealizowane. Dziękujemy za współpracę.”)

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ