Zasada 3R w hierarchii gospodarki odpadami

Słyszałeś stwierdzenie „hierarchia gospodarki odpadami”? Cóż ono oznacza?
Nic bardziej prostszego niż nasze codzienne zachowania i czynności proekologiczne przyczyniające się do zachowania równowagi środowiska. Wystarczy zacząć już dziś od siebie, rodziny, znajomych, przyjaciół. Te proste zasady nic nie kosztują ale za to pomagają dbać o nasze otoczenie.

W „hierarchii odpadów” trzeba pamiętać o „zasadzie 3R” (ang. reduce, reuse, recycle) czyli redukcja odpadów (reduce), ponowne wykorzystanie (reuse), odzyskiwanie i wytwarzanie energii (recycle).

Infografika wDolnymŚląsku.com

W Polsce doczekaliśmy się odpowiednika zasady 3R, który składa się z trzech polskich czasowników: unikaj (nadmiernej konsumpcji), użyj ponownie, utylizuj (recykling).

Pierwsza zasada unikaj– unikaj kupowania zbędnych rzeczy, logika stojąca za tą zasadą jest bardzo prosta, kupując przemyślane produkty, mniej rzeczy staje się odpadem. Możemy ograniczyć również zakup np. owoców, warzyw, mięsa, wędliny czy serów w zbędnych jednorazowych opakowaniach. Kupowanie produktów luzem generuje mniej odpadów, przy tym używając własnej torby na zakupy np. z materiału, zamiast toreb foliowych.

Druga zasada użyj ponownie– zbędne dla nas rzeczy (np. sprzęt elektroniczny, książki, narzędzia) możemy oddać osobom, które ich potrzebują lub organizacjom pozarządowym. Stare meble mogą też mieć swoje drugie życie, wystarczy na ich odnowę trochę wolnego czasu. Niechciane ubrania także mogą trafić do ludzi potrzebujących lub przerobienie ich w taki sposób by uzyskać coś oryginalnego niewielkim kosztem, czy wykorzystanie zadrukowanej jednostronnej kartki np. na notatnik lub kolorowankę dla swojego malucha. Obecnie we Wrocławiu ustawiono około 50 kontenerów z logo Polskiego Czerwonego Krzyża.

W mieście możemy również spotkać się z bardzo podobnymi kremowymi pojemnikami Fundacji Eco-Textil, których właścicielem jest firma Wtórpol ze Skarżyska-Kamienej. Zbierana przez firmę odzież jest segregowana i w większości nadaje się do odzysku, trafiając do sklepów typu „second hand” i do krajów azjatyckich.

Możemy też skorzystać z możliwości wzięcia udziału z targach, na których będziemy mogli sprzedać lub wymienić niepotrzebne nam rzeczy, zalegające w naszych domach, spośród których inni wybiorą coś potrzebnego dla siebie. We Wrocławiu co roku ruszają sezony pchlich targów na niektórych dzielnicach – mówi Dawid Hamryszczak, doktorant Uniwersytetu Wrocławskiego, Wydziału Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska.

Trzecia zasada utylizuj– przekaż przedmioty do recyklingu, aby po ich przetworzeniu odzyskać nowe surowce. Jeżeli danej rzeczy nie jesteśmy w stanie ponownie użyć, wrzućmy ją do odpowiedniego pojemnika czy worka na odpady. Dzięki temu przyczynimy się do zmniejszenia ilości odpadów na wysypiskach śmieci, a tym samym zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska i emisji gazów cieplarnianych.

Dzięki zastosowaniu na co dzień tych trzech prostych zasad, przyczyniamy się wszyscy razem do ochrony środowiska, naszego zdrowia, a także zaoszczędzamy swój domowy budżet.

https://www.conserve-energy-future.com

http://miastoturek.pl

DH

Artykuł powstał dzięki wsparciu WFOSiGW

Poglądy autorów i treści zawarte w artykule nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ