Wrocław Dworzec Główny – wystawa esperantystów

MP

W holu głównym na Dworcu Głównym we Wrocławiu trwa czasowa wystawa poświęcona twórcy języka esperanto Ludwika Zamenhofa. Wystawa była przygotowana dla polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych i rozesłana do placówek dyplomatycznych na całym świecie.

Zamenhof mając 10 lat, napisał dramat Wieża Babel, czyli tragedia białostocka w pięciu aktach, uważał bowiem, że główną przyczyną nieporozumień i sporów między ludźmi jest bariera językowa. Jeden, wspólny język miał być rozwiązaniem. W 1887 roku, po rosyjsku wydał „Język międzynarodowy. Przedmowa i podręcznik kompletny, pod pseudonimem Doktoro Esperanto., oznaczającym nadzieję na doktora. Z czasem słowo to przyjęło się jako nazwa samego języka. Jeszcze tego samego roku podręcznik wydano po polsku, angielsku, francusku i niemiecku, mówi Marianna Mitek, jedna z wrocławskich esperantystek.

Wystawa, składa się z kilku tablic, które pokazują rys historyczny, najważniejsze daty i informacje z życia Zamenhofa.

W Polsce język propagował Mieczysław Sygnarski, opracował podręcznik dla szkół średnich. Ze znanych postaci piszących w tym języku był Julian Tuwim.

Dwa lata temu esperantyści z całego świata przyjechali do Wrocławia. Była kapitalna zabawa, poznawaliśmy bowiem kraje poprzez tańce i stroje ludowe, ale też śpiew i konkursy.

 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ