M. Piechel: Rodzice dali się wciągnąć w misterny plan obalenia rządu

Trwający 40 dni protest rodziców i dorosłych niepełnosprawnych zakończył się nieoczekiwanie, tak samo jak wybuchł. Na zorganizowanej konferencji prasowej liderka protestu, Iwona Hatwich zapewniała, iż protestujący opuścili parlament z powodu zagrożenia zdrowia i życia, ” po tym jak zostali potraktowani przez marszałka Sejmu i jego Straż Marszałkowską”.

Teraz trwa liczenie strat. Ponad cztery tygodnie Kancelaria Sejmu karmiła strajkujących. Okupacja sejmowych korytarzy spowodowała konieczność remontu tej części gmachu. Rachunki za prąd i wodę są większe, podobnie za zatrudnienie strażników w gmachu i poza nim. Podobnie było w czasie pierwszego puczu. Wtedy każdy podatnik poniósł jego koszty. Czy w tym przypadku również tak będzie?

W tej historii ważny jest, jeśli nie najważniejszy wydźwięk społeczny, mówi Michał Piechel, wrocławski radny, jedyny niepełnosprawny w Radzie Miasta.

Protestujący chcieli pokazać trudności wszystkich rodzin z dorosłymi niepełnosprawnymi, tymczasem powód i problem schodził na plan dalszy, jeśli nie ostatni. Rodzice, stymulowani przez posłów, którzy nigdy wcześniej nie zająknęli się w ich sprawie, a nawet uważali, że nie powinni się urodzić, dali się wciągnąć w misterny plan obalenia rządu.

Czymże były ich żądania dymisji ministrów? Ciekawe wypowiedzi czołowych postaci protestu, które zarzekały się, że ich działania są apolityczne, teraz mówią wprost, że warto „walczyć od środka, bo tam można coś zmienić. Zaiste, kampania wyborcza rozpoczęła się, postaci są rozpoznawalne, teraz tylko jakaś partia musi zaproponować jedynkę.

Media nie skupiają się na ważnych rzeczach, które protestujący osiągnęli.

No właśnie a przecież rząd szybko zareagował na słuszne skąd inąd postulaty. Teraz trwają konsultacje z organizacjami pozarządowymi, opiekunami i samymi niepełnosprawnymi, które mają na celu polepszenia sytuacji osób niepełnosprawnych.

Chodzi o reformę systemu orzekania o niepełnosprawności, w tym orzekania o niesamodzielności. Także wzrost świadczeń, opieka dla opiekuna, dostępność turnusów rehabilitacyjnych dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności.

Duże zmiany – w tzw. zatrudnieniu wspomaganym – będą dla osób z niepełnosprawnościami mającymi największe trudności na rynku pracy.

Jeszcze w tym roku zostaną podniesione progi dochodowe w świadczeniach z pomocy społecznej. Ponad milion z nas otrzyma miliard złotych w formie świadczeń ze względu na podwyżki, m.in. zasiłku pielęgnacyjnego.

 

PODZIEL SIĘ

1 KOMENTARZ

  1. A już hipokryzją było stwierdzenie tej Pani,że pomimo protestu w 2014r w którym nic nie osiągnęły pobyt na sejmowych korytarzach był dla nich bezpieczny,mogły do sejmu wchodzić i wychodzić kiedy na to miały ochotę. Również jestem opiekunem niepełnosprawnej małżonki którą do niepełnosprawności doprowadzono w wyniku nie błędów lecz ignorancji lekarzy,a której uratowałem życie wzywając do szpitala pogotowie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ