Festiwal Wolności trwa. Dzisiaj Michnik przepytywał Kwaśniewskiego i Komorowskiego

MP

Byli prezydenci Polski spotkali się w Centrum Kongresowym przy Hali Ludowej z mieszkańcami Wrocławia i młodzieżą licealną. Gości zaprosił i przywitał Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, który przypomniał początku ruchu solidarnościowego we Wrocławiu. Prezydent powiedział, iż odczuwa niepokój, bowiem teraz wszystkie działania rządu są sprzeczne z zasadami liberalnej demokracji.

Moderatorem dyskusji był Adam Michnik. Niemal trzy dekady wcześniej rozpoczął się proces, którego już nic nie mogło zatrzymać, tak lapidarnie można streścić wystąpienia wszystkich prezydentów i głównego redaktora. Rozważano o wolności słowa, łamaniu praw człowieka i konstytucji a także o wyborach. Jak wykorzystaliśmy a nawet czy wykorzystaliśmy wolność. Jaka będzie przyszłość i jakie wyzwania czekają zwłaszcza  przed młodymi ludźmi.

W trakcie Festiwalu Wolności wielu wrocławskich aktywistów, samorządowców, polityków i dziennikarzy spotka się z mieszkańcami Wrocławia na sesjach poświęconych demokracji w POlsce, Europie i na świecie.

Aleksander Kwaśniewski o 4 czerwca 1989 roku powiedział

Wybory te były legitymizacją ewolucyjnej drogi, którą przyjęliśmy. Potem wiele krajów autorytarnych skorzystało z polskich wzorców.

Wśród nas było tylko czterech zwolenników kapitalizmu, w tym ja, powiedział Bronisław Komorowski. Zapytaliśmy jaka jest różnica pomiędzy 4 czerwca 1989 roku i 4 czerwca 2018?

Różnica jest taka, że wtedy się rodziły nadzieje a dzisiaj z trudem się utrzymują. Trzeba walczyć, tak jak wtedy kartką wyborczą. Wtedy wygraliśmy kartką wyborczą i dzisiaj też wygramy.

W podobnym tonie o wolności i demokracji mówiła dr Auma Obama siostra byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych – gość specjalny wrocławskich obchodów rocznicowych.

 Wolność jest dziś zagrożona. Demokracja powinna być oparta na wolności wyboru. Więc pytam Was, czy wykorzystujecie tę wolność? Czy my w ogóle mamy wybór? Czy możemy powiedzieć „nie”? Znam państwa, w których głosowanie w wyborach jest obowiązkowe. Jaki to wybór?

PODZIEL SIĘ

1 KOMENTARZ

  1. Prezydent Wrocławia Dutkiewicz to ciekawy typ.Organizuje marsze Żydów,zaprasza ,,naukowca,,Baumanna znanego z mordowania żołnierzy AK a teraz organizuje Festiwal Wolności z głównym prowadzacym Żydem Schechterem,który dla niepoznaki przyjął nazwisko Michnik.Czy prezydent Wrocławia dla niepoznaki nazwał się Dutkiewicz a może lubi dutki jak mówią górale.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ