FORTUM w centrum miasta sfinansuje wewnętrzne instalacje grzewcze ale są warunki

MP J. Lawrecki dyrektor ds komunikacji Fortum

 Od poniedziałku, 12 czerwca zarządcy kamienic mogą składać wnioski o dofinansowanie na budowę wewnętrznych instalacji grzewczych i przyłączenie do sieci ciepłowniczej nieruchomości zlokalizowanych w centrum Wrocławia. Na razie tylko Śródmieścia, bo tam najwięcej jest mieszkańców, którzy mają piece na węgiel.

Każdy budynek ogrzewany ciepłem sieciowym to mniej indywidualnych pieców w stolicy Dolnego Śląska, a w konsekwencji mniejsza emisja zanieczyszczeń.

Zapowiadany przez Fortum i magistrat program antysmogowy wchodzi w fazę realizacji. Od momentu złożenia wniosku, proces przyłączenia będzie trwał 12 miesięcy. To jeden z elementów programu poprawy jakości powietrza realizowanego przez Fortum pod hasłem CZYSTA ENERGIA DLA WROCŁAWIA. W 2018 roku na nowe przyłączenia w mieście oraz modernizację i rozwój sieci firma przeznaczy 65 mln złotych.

Dodatkowo dla pierwszych zgłoszonych wniosków jest milion na instalacje wewnętrzne a ze wsparcia skorzystać mogą mieszkańcy Śródmieścia, z min. 15 mieszkaniami w budynku ogrzewanym przynajmniej w 70% piecami węglowymi, mówi Piotr Górnik, Dyrektor ds. Energetyki Cieplnej Fortum.

Nieruchomość nie może posiadać wewnętrznej instalacji grzewczej. Zakwalifikowanie wniosku o dofinansowanie wymaga także zgód min. 70% mieszkańców danej nieruchomości na przyłączenie do sieci ciepłowniczej. Zależy nam aby każda złotówka przeznaczona na realizację programu antysmogowego przyniosła jak największy efekt ekologiczny.

O przyznaniu dofinansowania na budowę instalacji wewnętrznych zdecyduje liczba zlikwidowanych pieców węglowych w danej nieruchomości. W przypadku budynków o tej samej liczbie pieców weźmiemy pod uwagę datę złożenia wniosku

Jacek Lawrecki Dyrektor ds. Komunikacji Fortum potwierdza, pakiet antysmogowy ma bardzo niskie koszty.

Z programu antysmogowego skorzystać mogą również mieszkańcy, którzy we własnym zakresie sfinansują wewnętrzną instalację grzewczą. Fortum przyłączy do sieci każdą kamienicę i budynek w centrum Wrocławia, w całości pokryje koszty budowę przyłącza, nie pobierze tzw. opłaty przyłączeniowej, a ewentualne wydatki związane z budową węzła rozłoży mieszkańcom na dogodne raty.

Od momentu złożenia wniosku przyłącze powstanie maksymalnie w ciągu 12 miesięcy. Dedykowani konsultanci posłużą pomocą na każdym etapie procedury przyłączeniowej.

Informacje na temat programu CZYSTA ENERGIA DLA WROCŁAWIA oraz wzory wniosków będą dostępne na stronach internetowych energiadlawroclawia.pl oraz przylaczsie.fortum.pl. Do dyspozycji mieszkańców jest także specjalny telefon (604 597 128). W najbliższych dniach rozpocznie się kampania informacyjna zachęcająca wrocławian do przyłączania się do sieci ciepłowniczej oraz ubiegania się o dofinansowanie budowy wewnętrznych instalacji grzewczych.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ