Dlaczego tak ważny jest Przystanek Niepodległość

MP

Przystanek Niepodległość już za nami. Duszniki Zdrój, przez trzy dni gościły znakomitych prelegentów,  artystów ale też twórców niepodległości solidarnościowej. Rozmawiano o zdobywaniu i traceniu niepodległości w różnych okresach państwa polskiego. O postawach patriotycznych i zdrajcach. Podkreślono rolę kościoła w Polsce w zachowaniu wiary i tożsamości narodowej.

Organizatorka, Krystyna  Śliwińska wielokrotnie mówiła, iż wolność i niezależność nie jest dana raz na zawsze. – Dlatego należy zrobić wszystko aby jej nie utracić i odszukać ludzi, którzy mieli być raz na zawsze zapomniani, jak Rotmistrz Witold Pilecki. Trzeba pokazać prawdziwych bohaterów, prawdziwych niezłomnych Polaków, bo to postaci, które winny być wzorcem dla pokoleń. Swoją drogą, co nie podoba się innym w świętowaniu przez Polaków niepodległości, że jeszcze wczoraj zablokowali nam naszą stronę na Facebooku? – mówiła Śliwińska witając Przystankowych uczestników w Dworku Chopina w sobotni poranek.

Jeśli była Anna Solidarność czy król Jan Sobieski, znaczy, że jesteśmy zdolni do heroicznych czynów. Tak w wielkim skrócie można ocenić tegoroczne przystankowe Święto, którego program wpisał się w ogólnopolskie obchody 100-lecia odzyskanie przez Polskę Niepodległości.

Premier Mateusz Morawiecki objął swoim patronatem IV edycję Przystanku Niepodległość a dla uczestników przygotował niezwykły prezent. To flaga Polski, znaczek Niepodległej i list o państwie polskim, dążeniu do niepodległości i cechach narodu polskiego, które zawsze pragnęło wolności i solidarności.

Tylko niezłomne postawy i prawe charaktery, od wieków czyniły Polskę wielką. Polska zawsze wygrywała stojąc przy kościele. Nasze korzenie oparte są na chrześcijańskim prawie. Wiedzieli o tym nasi przodkowie w czasach reżimu carskiego, potem sowieckiego, ostatnio brukselskiego. O wspólnocie interesów Polski i Węgier mówiła Konsul Generalna Węgier – Prof. Adrienne Kormendy.

Minister Antoni Macierewicz, był gościem honorowym Przystanku Niepodległość. W czasie bardzo ciekawej dyskusji o operacjach antypolskich mówił o systemowym mordowaniu Polaków na Kresach. Minister powiedział m.in. „nie byłoby Katynia, ludobójstwa wykonanego przez ukraińskich nacjonalistów, wywózek na Syberię. To najpierw pakt Ribbentrop-Mołotow, a następnie II wojna światowa sprawiły, że Sowieci bezkarnie mordowali naszych rodaków”.

Podczas kuluarowych rozmów Przystankowych Gości, które z racji wagi poruszanych spraw i chęci pogłębienia wiedzy przeprowadzane są w późnych godzinach wieczornych z udziałem naukowców i dziennikarzy coraz częściej słyszy się o fenomenie, jakim stał się Przystanek Niepodległość. Dlaczego jest tak ważny i dlaczego od dawna Przystanek Niepodległość postrzegany jest jako fenomen, opowie Dr Krystian Mieszkała.

Spotkanie w sali klubowej na I p, o godz. 18:00 w Civitas Chrystiana przy ul. Kuźniczej 11-13

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ