Na Dolnym Śląsku ponad 300 tys. ucziów będzie objętych rządowym programem „Dobry Start”

MP

Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadza kolejny projekt p.n. „Dobry start”, który nazywany jest również wyprawką dla ucznia. Jeśli podania będą złożone 1 lipca, gwarantuję, że rodzice otrzymają świadczenie pod koniec miesiąca, powiedziała dzisiaj we Wrocławiu minister Anna Zalewska.

Program „Dobry Start” to inwestycja w edukację polskich dzieci. To 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Rodziny otrzymują świadczenie bez względu na dochód. To wsparcie dla 4,6 miliona uczniów.

MEN objęło wsparciem wszystkich uczniów szkół podstawowych i średnich, poza dziećmi uczącymi się w tzw. zerówce (przedszkolach i szkołach).

To program dla każdego ucznia, który jest w systemie informacji oświatowej a 300 zł. przysługuje każdemu uczniowi – i to niezależnie od dochodu rodziny – do ukończenia 18. roku życia lub 20. roku życia, powiedziała Minister.

Świadczenie będzie dłuższe dla uczących się dzieci niepełnosprawnych, tj. do ukończenia 24. roku życia. Rządowy program umożliwi uczniom dobry start. Darmowe podręczni zostają a teraz będzie wyprawka dla każdego ucznia, i to rodzice będą decydowali na co przeznaczą pieniądze.

Program „Dobry Start” rozpocznie się w przyszłym roku szkolnym 2018/2019. Gminy i powiaty będą przyjmowały i realizowały wioski w formie papierowej i elektronicznej. W imieniu dzieci wystąpić mogą rodzice, opiekunowie, rodziny zastępcze.

W przypadku dzieci przebywających w ośrodkach wychowawczych (dawne domy dziecka, poprawczaki), dyrektorzy placówek będą wnioskować o wypłatę świadczenia, powiedziała minister Zalewska.

Nie wyobrażam sobie, by którykolwiek z takich wychowawców miał nie wystąpić o te pieniądze, bo będą one przecież wspomagać jego pracę. Nieprawdą jest również, jakoby program miał być rekompensatą za wycofywanie ze szkół bezpłatnych podręczników. Na ten cel wciąż zagwarantowanych mamy ponad 500 mln zł. w budżecie.

Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak powiedział, że na program „Dobry Start” w naszym regionie zarezerwowano 100 mln zł. a Kurator Dolnośląski Roman Kowalczyk zaapelował aby wnioski składać elektronicznie.

Wnioski można składać w tych samych instytucjach, co wnioski o 500+. Jeśli złożenie wniosku będzie w lipcu lub sierpniu, świadczenia będą wypłacone najpóźniej do 30 września. Gdy będzie złożone w kolejnych miesiącach, to po dwóch miesiącach trafi pomoc o rodziny.

Na Dolnym Śląsku będzie objętych ponad 300 tys. uczniów, a we Wrocławiu około 60 tys. uczniów.

Wszelkie informacje można znaleźć na www.mrpips.gov.pl/DobryStart

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ