Wspominamy bohaterów: Mieczysław Jerzy Grudniak – W Powstaniu Warszawskim walczył w plutonie „Pantery”, potem w batalionie „Miłosz”

Mieczysław Jerzy Grudniak (1927-2014), ps. Orlik, Ireusz. Kapral AK. Był w Bojowej Szkole Szarych Szeregów – 8 warszawskiej Drużynie Harcerzy – 41. Także w Warszawskim Szczepie Harcerskim, był zastępcą  drużynowego.

W czasie wojny mieszkał w Warszawie. W latach 1941-1943 wraz z innymi chłopcami i dziewczynami spotykał się w mieszkaniach prywatnych z instruktorami harcerstwa, m.in. Ryszardem Napiórkowskim, żołnierzem pułku „Baszta”, gdzie uczyli się musztry i regulaminu wojskowego, co później przydało się w czasie wybuchu powstania. Mieli swoją nazwę: Szkoła Młodego Podoficera. W Powstaniu Warszawskim walczył w plutonie „Pantery”, potem w batalionie „Miłosz”- oddziału bojowego Armii Krajowej, z którym zdobywał gmach YNCA.

O tym się mało mówi, wspomina Grudniak ale ludność cywilna tylko w pierwsze dni powstania przyjęła ten fakt z radością, pięć dni później ich nastawienie zmieniło się do nas, żołnierzy zupełnie.

„Obwiniano nas za wywołanie Powstania (…) Muszę powiedzieć, że nas nie błogosławiono za moment wybuchu Powstania. Olbrzymia radość, euforia wolności, która wybuchła 1 sierpnia, na Woli przerodziła się w końcu w godzinę klęski”.

Po Powstaniu Warszawskim dostał się do niewoli niemieckiej, był jeńcem Stalagu X B Sandbostel. We wspomnieniach napisał, że kto tylko chciał spowiadał się i uczestniczył we Mszach świętych w baraku francuskim. Księża na małych arkusikach mieli narysowane grzechy i palcami wskazywało się rysunek. A ołtarz – srebrno-zloty, z wizerunkiem Matki Boskiej – zrobiony był z puszek. Po wyzwoleniu obozu, pojechał do Francji, potem do Włoch, gdzie na krótko przebywał w 25 Pułku Ułanów Wielkopolskich, by przedostać się do Polski. Do Warszawy przyjechał 15 lipca 1946 roku. Kontynuował naukę, podjął pracę. Zapisał się do Związku Powstańców Warszawskich, do grupy „MIłosza”, następnie do Koła Kombatantów przy telewizji.

Pracował w mediach, od 1989 roku jako operator kamery przy transmisjach z obrad Sejmu i Senatu.

źródło: https://www.1944.pl/archiwum-historii-mowionej/mieczyslaw-jerzy-grudniak,645.html

Artykuł powstał dzięki wsparciu Gminy Wrocław

 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ