Czy energooszczędne domy to nieunikniona przyszłość?

Przymierzasz się do budowy domu i zastanawiasz się nad wykorzystaniem OZE? Gdy decydujemy się na budowę domu musimy pamiętać o tym, że będzie to coś więcej niż tylko połączone ze sobą pomieszczenia. Dom to miejsce gdzie odpoczywamy fizycznie i psychicznie po ciężkim dniu w pracy czy treningu. Dom ma przynosić komfort akustyczny dla mieszkańców oraz otaczającej go natury.

Zatem jaki dom wybrać? I jak za pomocą domu możemy walczyć z zanieczyszczeniami i emisją CO2? Nie może też zabraknąć naturalnego światła niezbędnego do codziennego funkcjonowania.

Domy tradycyjne już w trakcie powstawania, ale również w późniejszej eksploatacji pochłaniają ogromne masy energii, które generują emisję CO2 do atmosfery. W domach ekologicznych zastosowane są przede wszystkim materiały nisko energochłonne, czyli takie, których produkcja nie wymaga olbrzymich nakładów energii, zmniejszona jest także ilość energii potrzebnej do funkcjonowania domu np. ogrzania, oświetlenia oraz używania domowych sprzętów. A zatem dom ekologiczny to dom energooszczędny.

infografika wDolnymŚląsku.com

Drugim wyzwaniem dla takiego domu jest ograniczanie odpadów i śmieci jak to tylko możliwe. Domy jednorodzinne mają w tym spory udział, począwszy od powstawania budynku (zużyte materiały budowlane), jak i eksploatacji domu (zużyte sprzęty niepoddające się recyklingowi). myślenie ekologiczne zmierza ku takiemu budowaniu by nie produkować nadmiernej ilości odpadów a te które powstają, utylizować. Na etapie projektowania można także zadbać o odpowiednie przygotowanie placu
i infrastruktury budowy, tak by nie ingerować w niszczeniu lasów, łąk czy płoszeniu zwierząt.

Kolejnym celem jest odpowiedni kształt bryły domu ekologicznego by minimalizować straty ciepła. A ciepło ucieka przede wszystkim przez przegrody zewnętrzne naszego domu: ściany, dach, podłogę, oka, drzwi. Im mniejsza powierzchnia tych przegród tym mniej ciepła stracimy. a tym samym zmniejszy się zapotrzebowanie na energię. Tradycyjna architektura domu jednorodzinnego – prosta, zwarta bryła na planie prostokąta – pozwala na największe oszczędności.

Kształt dachu także ma znaczenie. Najlepiej pod tym względem wypada dwuspadowy, a nawet jedno spadowy. Zbędne są długie okapy dachu, ponieważ ograniczać będą ciepło słoneczne wpadające przez okna. Dodatkowym autem dachu dwuspadowego jest prosta duża powierzchnia, na której można zainstalować kolektory słoneczne i pozyskiwać darmową energie do pogrzania wody użytkowej. Naturalnym doświetleniem pomieszczeń na poddaszu są okna połaciowe, które można łączyć razem z kolektorami słonecznymi tworząc harmonie w naszej architekturze dachu.

W domach energooszczędnych unika się projektowania balkonów, których płyta jest połączona ze stropem. Gdy płyta balkonu jest nieocieplona (a zazwyczaj trudno to zrobić), straty ciepła są tak duże jak w przypadku braku ocieplenia kilku metrów kwadratowych ściany zewnętrznej.

W ten sposób Twój dom ma szansę wejścia w zamknięty obieg z naturą, nieburzący krajobrazu zastanego, ale wtapiający się w otoczenie. Takiej koncepcji sprzyjają naturalne materiały użyte na elewacji – najlepiej, jeśli pochodzą z okolicy, w której powstaje dom. Można też wykorzystać naturalny układ terenu, np. skarpę, która będzie naturalną osłoną dla ścian domu, albo zbudować dom ze specjalnie zaprojektowaną osłoną ziemną – ziemia jest najlepszym materiałem regulującym temperaturę wnętrz.

DH

Artykuł powstał dzięki wsparciu WFOSiGW

Poglądy autorów i treści zawarte w artykule nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ