Tramwajem przez Wrocław z Tomaszem Sielickim i Piernikarnią Wrocławską

Reprodukcja Pawel Passowicz. Udostępnione przez T. Sielicki

Dzisiaj mija 125 lat od odkąd na ulice naszego miasta wjechał pierwszy tramwaj. Z tej okazji, w najbliższą  niedzielę, 17 czerwca 2018 roku, Muzeum Powozów Galowice w godz. 11:00 do 18:00 przygotowało niespodzianki dla mieszkańców Wrocławia i turystów.

Tomasz Sielicki, autor książek, publikacji i wystaw o miejskiej komunikacji zaprasza na przejazd zabytkowym autobusem do Galowic, spotkanie autorskie i warsztaty dla najmłodszych.

Mało kto wie, że 125 lat temu na ulice Wrocławia wyjechał pierwszy tramwaj o napędzie elektrycznym. Było to 14 czerwca 1893 roku i od razu podbił serca wrocławian, którzy do tej pory znali wyłącznie tramwaje ciągnięte przez dorodne jutlandzkie konie, mówi Tomasz Sielicki.

Ten wyjątkowy jubileusz to doskonała okazja do poznania historii wrocławskich tramwajów, zarówno tych konnych jak i elektrycznych.

To może być doskonała okazja do rodzinnych wypraw. Z pewnością dla dzieci i męskiego grona będzie to ciekawy pokaz i opowieść o…

O wagonach pocztowych i sanitarnych, o trolejbusie do Brochowa, najstarszym przykładzie tego środka transportu w Europie Środkowo-wschodniej, o pierwszych kobietach, które poprowadziły wrocławskie tramwaje, o kolorach wagonów we Wrocławiu.

I o tym wszystkim będzie można posłuchać w najbliższą niedzielę w Muzeum Powozów Galowice, podczas prezentacji książek Tomasza Sielickiego „Przez Sępolno, Zalesie i Krzyki…” oraz „Wrocławskie tramwaje konne”. Odczyt autora odbędzie się o godzinie 16:00.

Na spotkanie autorskie będzie można dojechać bezpłatnie zabytkowym autobusem Ikarus 260 obsługiwanym przez Klub Sympatyków Transportu Miejskiego, który dowiezie gości muzealnych z przystanku Opera, do Muzeum Galowice. Odjazd – godzina 15:00.

Już od 12:30 jednak zaczynamy spotkanie z dawnymi tramwajami w naszym Muzeum od warsztatów dla najmłodszych. Piernikarnia Wrocławska przeprowadzi lekcję zdobienia pierników wypiekanych tradycyjną metodą. Motywem przewodnim zdobień – będą oczywiście konie, bo to one ciągnęły powozy a później także i tramwaje z dawnych lat.

Więcej szczegółów na naszej stronie:

http://www.muzeumgalowice.pl/

https://www.facebook.com/events/1739222386198392/

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ