Premier Morawiecki w Berlinie – Koszty ekologicznego braku wyobraźni komunistycznego reżimu są wyjątkowo wysokie

Premier Mateusz Morawiecki udał się we wtorek z wizytą do Berlina by wziąć udział w IX Petersberskim Dialogu Klimatycznym. Wcześniej odbyło się trzecie już w tym roku, dwstronne spotkanie Morawiecki-Merkel, którego tematem były aktualne kwestie dwustronne i międzynarodowe.

Premier Morawiecki podkreślił w Berlinie, że przed światem stoją liczne wyzwania ekologiczne.

-Nasze działania wywierają znaczny wpływ na zasoby naturalne, na wodę, powietrze, rośliny, zwierzęta i (…) uważamy, że zmiana klimatu jest niewątpliwie jednym z największych, globalnych wyzwań stojących przed światem w różnych szerokościach geograficznych – mówił Morawiecki.

Premier wskazał także, że reżim komunistyczny w Polsce był niezwykle wyniszczający dla środowiska.

– Reżim komunistyczny w Polsce dążył do bardzo ekstensywnego rozwijania przemysłu nie troszcząc się zupełnie o środowisko i podobnie było w Niemieckiej Republice Demokratycznej przed 1989 rokiem. Koszty tego ekologicznego braku wyobraźni są wyjątkowo wysokie – podkreślił.

Morawiecki dodał, że po obaleniu reżimu komunistycznego, podjęte zostały decyzje o sfinansowaniu działań na rzecz ochrony środowiska.

– Stworzyliśmy skutecznie działające instytucje i dalej przeznaczamy znaczące kwoty na redukcję CO2 – podkreślił.

Premier powiedział również, że „nie jest przypadkiem, że to po 1989 roku Europa podjęła najbardziej efektywną walkę o czystsze środowisko”.

– Ruch Solidarności rozpoczął przemiany polityczne nie tylko w Polsce, ale i na całym starym kontynencie – mówił Morawiecki dodając, że polska rewolucja Solidarności pomogła też zjednoczyć się Niemcom i doprowadziła do zjednoczenia całej Europy.

Dzięki temu – powiedział Morawiecki – możemy dzisiaj szukać wspólnych rozwiązań i chcemy szukać wspólnych rozwiązań dla problemów klimatycznych w Europie i na świecie.

Premier stwierdził, że nie stać nas na lekcewarzenie zmian klimatycznych i należy podjąć zdecydowane działania w kierunku odbudowy środowiska.

– Nie stać nas na lekceważenie zmian klimatycznych; polski zielony realizm to innowacyjność plus odpowiedzialność społeczna i gospodarcza, taka będzie nasz propozycja dla Europy i dla świata – powiedział.

Morawiecki podkreślał, że Polska wierzy w transport „bezemisyjny, transport elektroenergetyczny”. Zapowiadał przetargi na zakup ponad 1000 autobusów elektrycznych – jak zaznaczył, to duża część polskiej floty autobusowej. Premier zaznaczył, że już w roku 2020 do ponad 40 polskich miast trafią w przeważającej liczbie autobusy elektryczne.

-Ufam, że w tym roku w Katowicach razem będziemy dokonywać zmian; porozumienie paryskie jest dowodem na to, że świat nauczył się myśleć w kategoriach kosztów alternatywnych, bardzo się z tego cieszę. Nie stać nas na lekceważenie zmian klimatycznych i polski zielony realizm to innowacyjność plus odpowiedzialność społeczna i gospodarcza. Taka będzie nasza propozycja dla Europy i dla świata” – podkreślił szef polskiego rządu.
źródło: tv republika
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ