NOWE WYNAGRODZENIA ZASADNICZE M.IN. DLA WÓJTÓW, BURMISTRZÓW I PREZYDENTÓW MIAST

Od 1 lipca będą obowiązywać nowe minimalne i maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego m.in. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. 20-procentową obniżkę pensji wprowadziło majowe rozporządzenie Rady Ministrów.

W większości przypadków obniżki pensji samorządowców będą jedynie symboliczne. Pensja marszałka województwa mazowieckiego zmaleje o 5,7 zł, prezydent Warszawy o 24 zł, prezydenta Bydgoszczy o 109 zł, a prezydenta Gdańska o 275 zł. Nie zmienią się zarobki prezydenta Rzeszowa. To wynik uchwał, które w związku z nowymi przepisami podjęli w czerwcu radni.

Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony, kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Radomia, wskazuje, że jest to sprytne obchodzenie prawa.

– Te przykłady pokazują o takim kreatywnym podejściu do obniżki przez rady gmin czy sejmików. Z jednej strony jest wymóg ustawowy obniżenia o 20 proc. tego wynagrodzenia bazowego, ale wtedy radni podnoszą tzw. dodatkowe składowe uposażenia wójta, burmistrza, prezydenta czy marszałka. Proszę zauważyć, że z jednej strony my dziś jesteśmy w tak przedziwnej sytuacji, że wójt, burmistrz czy prezydent zarabia porównywalnie co minister, czy wiceminister. Z drugiej strony jest tak, że prezydent wielkiego miasta, jak np. Warszawa, Poznań, Kraków, zarabia tyle samo, co wójt niewielkiej miejscowości – mówi Wojciech Skurkiewicz.

Nowe rozporządzenie weszło w życie 19 maja. Od 1 lipca będą obowiązywały niższe stawki wynagrodzenia zasadniczego nie tylko wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, ale także burmistrzów dzielnic m.st. Warszawy oraz ich zastępców. Obniżka dotyczy także członków zarządów powiatów, członków zarządów województw, przewodniczących zarządów związków, ich zastępców oraz pozostałych członków.

Zuzanna Dąbrowska/Radiomaryja.pl

PODZIEL SIĘ

1 KOMENTARZ

  1. Radni PiS powinni głosować tak, jak zadecydowała ich władza w Warszawie. Zobaczymy ile jest PiSu w samorządowych działaczach tej partii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ